Jednostka

KRM-2
Zakład Diagnostyki Obrazowej

Kierownik: dr n. med. Katarzyna Gruszczyńska

Adres:    ul. Medyków 16, 40-752 Katowice (SPSK nr 6, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziec-ka im. Jana Pawła II, parter)
Tel.:    +48 32 207 19 40; Fax: +48 32 207 19 20

Kierownik Zakładu:
Dr hab. n. med. Katarzyna Gruszczyńska

Zespół Zakładu:
Dr n. med. Joanna Machnik-Broncel – wykładowca
Dr n. med. Magdalena Machnikowska-Sokołowska – wykładowca

krm2-zespol
Zespół Zakładu – od lewej: dr hab. Katarzyna Gruszczyńska, dr Joanna Machnik-Broncel,
dr Magdalena Machnikowska-Sokołowska.

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Działalność dydaktyczna Zakładu obejmuje kształcenie studentów kierunku lekarskiego w za-kresie radiologii, kształcenie studentów anglojęzycznych kierunku lekarskiego, prowadzenie kursów podyplomowych w ramach specjalizacji z radiologii, diagnostyki obrazowej, szkolenie specjalizacyjne z zakresu radiologii, diagnostyki obrazowej.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

Główne kierunki działalności naukowej Zakładu to:
1.    Zagadnienia z zakresu radiologii pediatrycznej, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzy-stania nowoczesnych metod diagnostyki obrazowej w wybranych problemach klinicznych u dzieci. Tematami ostatnich prac było wykorzystanie tomografii komputerowej w diagnostyce przedwczesnego zarośnięcia szwów czaszkowych u dzieci, wykorzystanie TK do stworzenia wzorca wymiarów twarzoczaszki u dzieci; wykorzystanie nowoczesnych metod diagnostycz-nych w rozpoznaniu zmian nowotworowych kości; ocena możliwości zastosowania TK u dzieci z wrodzonymi wadami serca. Wymienione tematy są realizowane we współpracy z in-nymi jednostkami klinicznymi SUM w ramach prac własnych i pracy statutowej.
2.    Zagadnienia z zakresu nieinwazyjnej diagnostyki serca w tomografii komputerowej i rezo-nansie magnetycznym. Tematy te realizowano w ramach współpracy z Katedrą Radiologii i Medycyny Nuklearnej oraz innymi jednostkami SUM (III Katedra Kardiologii, Katedra Kar-diochirurgii Wydziału Lekarskiego; Katedra i Klinika Kardiologii Wydziału Nauk o Zdrowiu) oraz w ramach współpracy międzynarodowej (Erasmus Univ. MC, Rotterdam). Pracownicy Zakładu uczestniczyli w międzynarodowych, wieloośrodkowych programach badawczych (STICH, ASSERT).
W celu realizacji projektów naukowo-badawczych Zakład dysponuje dwiema stacjami diagno-stycznymi służącymi do archiwizacji i cyfrowego przetwarzania obrazów diagnostycznych.

DZIAŁALNOŚĆ KLINICZNA

Zakład prowadzi działalność kliniczną jako Zakład Diagnostyki Obrazowej (ZDO) i Zakład Ra-diologii Zabiegowej SPSK nr 6 SUM (Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach). W ich skład wchodzą pracownie: Tomografii Komputerowej (wyposażona w 16-rzędowy tomo-graf komputerowy Toshiba Aquillon S-16 z 2009 r.), USG (wyposażona w aparat USG zakupio-ny w 2013 r.), RTG (wyposażona w dwa aparaty RTG stacjonarne) oraz Radiologii Zabiegowej (wyposażona w nowoczesny dwupłaszczyznowy angiograf Artis ZEE bi-plane firmy Siemens z 2010 r.). W tej pracowni wykonywane są zabiegi diagnostyczne oraz terapeutyczne, wewnątrz-naczyniowe z zakresu neuroradiologii i naczyń obwodowych u dzieci, pod kierunkiem zespołu Zakładu Radiodiagnostyki i Radiologii Zabiegowej. Z tego samego aparatu korzysta Pracownia Hemodynamiki Katedry i Kliniki Kardiologii Dziecięcej Wydziału Lekarskiego w Katowicach.
W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Zakładzie Radiologii zatrudnionych jest 8 lekarzy specja-listów w zakresie radiologii, 5 pielęgniarek i 16 techników elektroradiologii. W zakładach, dzia-łających 24 godz. przez 7 dni w tygodniu, wykonywane są badania obrazowe dzieci leczonych na oddziałach szpitalnych GCZD, w przychodniach specjalistycznych i Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Rocznie wykonywanych jest ok. 20 tys. badań RTG, 15 tys. badań USG oraz 2,7 tys. TK.