Jednostka

KRM-1
Zakład Radiodiagnostyki i Radiologii Zabiegowej

Kierownik: prof. dr hab. n. med. Jan Baron

Adres:    ul. Medyków 14, 40-752 Katowice (UCK im. prof. K. Gibińskiego)
Tel.:    +48 32 789 47 51; Fax: +48 32 789 47 53
www.radiologiakatowice.sum.edu.pl

Kierownik Zakładu:
Prof. dr hab. n. med. Jan Baron

Zespół Zakładu:
Dr n. med. Daniel Knap – wykładowca
Dr n. med. Tomasz Lebda-Wyborny – adiunkt
Lek. Małgorzata Korzekwa – wykładowca
Jadwiga Modlińska – st. technik, pracownik naukowo-techniczny

krm1-zespol
Zespół Zakładu – od lewej: dr Daniel Knap, dr Tomasz Lebda-Wyborny,
prof. Jan Baron, lek. Małgorzata Korzekwa, Jadwiga Modlińska.

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Działalność dydaktyczna Zakładu obejmuje kształcenie studentów Wydziału Lekarskiego w Katowicach w zakresie radiologii (różne cykle zajęć na I, III, IV, V i VI roku studiów), kształce-nie studentów anglojęzycznych Wydziału Lekarskiego w Katowicach (V i VI rok), kształcenie studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu (kierunki położnictwo i pielęgniarstwo), kształcenie studentów kierunku fizyka medyczna Uniwersytetu Śląskiego, prowadzenie kursów podyplomowych w ramach specjalizacji z radiologii i diagnostyki obrazowej oraz egzaminów specjalizacyjnych, prowadzenie szkoleń specjalizacyjnych z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

Zakład prowadzi działalność naukową przede wszystkim w zakresie:
−    diagnostyki obrazowej w neuroradiologii, ze szczególnym uwzględnieniem obrazowania tętnic mózgowych, u chorych z wadami naczyniowymi mózgu (malformacje i tętniaki) oraz zmianami miażdżycowymi tętnic mózgowych i ich skutkami – niedokrwieniem OUN;
−    diagnostyki obrazowej w gastroenterologii, ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki dróg żółciowych, w tym zabiegów z zakresu radiologii interwencyjnej – drenażu dróg żółciowych, embo- lizacji krwawień z przewodu pokarmowego, diagnostyki zmian nowotworowych trzustki i wątroby oraz nieinwazyjnych metod obrazowania jelit (enteroklyza i kolonoskopia wirtualna);
−    nieinwazyjnej diagnostyki serca w tomografii komputerowej i rezonansie magnetycznym.
W celu realizacji projektów naukowo-badawczych zakład dysponuje dwiema stacjami diagno-stycznymi służącymi do archiwizacji i cyfrowego przetwarzania obrazów diagnostycznych.

DZIAŁALNOŚĆ KLINICZNA

Zakład prowadzi działalność kliniczną jako Zakład Radiodiagnostyki i Radiologii Zabiegowej SP CSK im. Prof. Kornela Gibińskiego. W skład Zakładu wchodzą następujące pracownie: To-mografii Komputerowej (wyposażona w 32-rzędowy Tomograf Komputerowy GE), USG (wy-posażona w aparat USG Siemens), Radiologii klasycznej (wyposażona w stacjonarny aparat RTG), Mammografii oraz Radiologii zabiegowej (wyposażona w angiograf Allura firmy Philips). Zakład działa 24 godz. przez 7 dni w tygodniu. Wykonywane są badania obrazowe pacjentów leczonych na oddziałach szpitalnych CSK, w przychodniach specjalistycznych i zgłaszających się na Izbę Przyjęć oraz badania usługowe w ramach kontraktu z NFZ. Rocznie wykonywanych jest około 6000 badań RTG, ponad 350 mammografii, ponad 3000 badań USG, ponad 6000 badań TK oraz około 500 badań i zabiegów naczyniowych. W Zakładzie przeprowadza się tak-że inwazyjne procedury wewnątrznaczyniowe w zakresie neuroradiologii interwencyjnej, w tym embolizacje malformacji naczyń mózgu, zabiegi z zakresu leczenia wczesnego udaru niedo-krwiennego mózgu oraz biopsje pod kontrolą TK i USG. Zakład jako jedyny na Śląsku wykonu-je zabiegi przezskórnego przezwątrobowego drenażu dróg żółciowych.