Jednostka

KIT
Klinika Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka  / Department of Intensive Care and Neonatal Pathology

Kierownik: dr hab. n. med. Iwona Maruniak-Chudek   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres:    ul. Medyków 16, 40-752 Katowice (SPSK nr 6, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziec-ka im. Jana Pawła II)
Tel.:    +48 32 207 17 80; Fax: +48 32 207 17 81

Kierownik Kliniki:
Dr hab. n. med. Iwona Maruniak-Chudek

Zespół Kliniki:
Lek. Anna Suchojad – asystent
Lek. Anna Tarko – asystent

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Działalność dydaktyczna Kliniki obejmuje kształcenie studentów kierunku lekarskiego w zakresie neonatologii i intensywnej terapii noworodka w ramach przedmiotów pediatria z chirurgią dziecięcą (V rok) i pediatria (VI rok), prowadzenie zajęć ze studentami anglojęzycznymi z przedmiotu Neonatal Intensive Care, szkolenie podyplomowe lekarzy specjalizujących się w neonatologii (rezydentury i tryb pozarezydencki) oraz kształcenie w ramach staży kierunkowych w specjalnościach uwzględniających neonatologię. Klinika prowadzi również kursy specjalistyczne i doskonalące.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

Przedmiotem działalności naukowej Kliniki są badania nad zaburzeniami metabolizmu u noworodków leczonych na Oddziale Intensywnej Terapii, badania nad metodami diagnostycznymi zakażeń u noworodków oraz projekty związane z ostrym uszkodzeniem nerek u noworodków wymagających intensywnego leczenia. Nawiązanie współpracy naukowej z ośrodkiem w Erlangen zaowocowało zdiagnozowaniem podłoża genetycznego zespołu Piersona (niedobór lamininy beta 2).

Realizacja grantów naukowych KBN
−    2 PO5E 0144 27 (0760), 2004 pt.: „Zastosowanie metody mikrodializy w monitorowaniu metabolizmu tkanek obwodowych u noworodków z sepsą i wstrząsem septycznym leczonych na OIT” (główny wykonawca: Iwona Maruniak-Chudek);
−    NN–6–268/06 pt.: „Ocena przepuszczalności błony śluzowej przewodu pokarmowego u wcześniaków z hemodynamicznie czynnym przetrwałym przewodem tętniczym” (główny wykonawca: Ewa Musialik-Świetlińska).

Klinika uczestniczyła w międzynarodowym randomizowanym badaniu klinicznym pt.: „DRIFT trial (trial of drainage, irrigation and fibrinolytic therapy for premature infants with posthemorr-hagic ventricular dilatation)”, współpracując z Bristol University, Bristol, Wielka Brytania (główny wykonawca: Jolanta Wróblewska).
Klinika brała udział w kilku wieloośrodkowych projektach badawczych dotyczących zastosowania przeciwciała monoklonalnego w zapobieganiu zakażeniom wirusem RS u niemowląt (2002–2005) oraz leczenia choroby refluksowej inhibitorem pompy protonowej w populacji noworodków (2004–2006).

DZIAŁALNOŚĆ KLINICZNA

Działalność kliniczna jednostki koncentruje się na zagadnieniach z zakresu intensywnej terapii i patologii noworodka, ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki i leczenia noworodków z wadami wrodzonymi (w tym wymagających leczenia zabiegowego) oraz z wrodzonymi zabu-rzeniami metabolizmu (Klinika jest ośrodkiem referencyjnym w województwie śląskim skupiającym pacjentów z dodatnim wynikiem badań przesiewowych). Do Kliniki przyjmowane są również noworodki z cechami niedotlenienia okołoporodowego, urodzone przedwcześnie z ekstremalnie małą masą ciała oraz z nasilonymi zaburzeniami okresu adaptacyjnego. Integralną częścią działalności jednostki jest opieka długoterminowa w specjalistycznej Poradni Patologii Noworodka, w której też prowadzony jest Program Lekowy immunizacji przeciwko zakażeniom wirusem RS.

INNE INFORMACJE

Klinika Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka została powołana zarządzeniem Rektora ŚAM w 2000 r. Pierwszym kierownikiem Kliniki został dr hab. n. med. Janusz Świetliński, który kierował jednostką do jesieni 2005 r. Po jego odejściu funkcję tę objęła dr n. med. Ewa Musialik-Świetlińska. Obecnie (od 2009 r.) kierownikiem Kliniki jest dr hab. n. med. Iwona Maruniak-Chudek – specjalista pediatra, neonatolog.
Klinika Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka była organizatorem licznych zjazdów naukowo--szkoleniowych (Katowickie Szkolenia Neonatologiczne i Neonatologiczne Szkoły Zimowe) oraz seminariów IPOKRaTES (International Postgraduate Organization for Knowledgetransfer Research and Teaching Excellent Students). Jednostka aktywnie promuje wiedzę neonatologicz-ną, również w ramach szkoleń z zakresu resuscytacji noworodka (przy współudziale Śląskiej Izby Lekarskiej i Polskiej Rady Resuscytacji).