Jednostka

KOK
Katedra Okulistyki

Kierownik - prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek
Adres:    ul. Ceglana 35, 40-514 Katowice (UCK im. prof. K. Gibińskiego)
Tel.:    +48 32 358 12 27; Fax: +48 32 358 14 73
www.kli-okul.katowice.pl

W ramach Katedry Okulistyki działają:
1.    Klinika Okulistyki
2.    Klinika Okulistyki Dziecięcej

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Katedra Okulistyki prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów VI roku kierunku lekarskiego i studentów anglojęzycznych Wydziału Lekarskiego w Katowicach, dla studentów kierunku fizy-ka medyczna, prowadzonych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a także liczne kursy doskonalące dla lekarzy specjalizujących się w dziedzinie okulistyki i okulistów.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

Zainteresowania naukowe pracowników naukowych Katedry Okulistyki koncentrują się na szeroko pojętej okulistyce, w powiązaniu z innymi specjalnościami.

kok-zespol
Zespół Katedry Okulistki – od lewej: dr hab. Erita Filipek, dr hab. Dorota Pojda-Wilczek, prof. Maria Formińska-Kapuścik,
dr Wojciech Rokicki, prof. Ewa Mrukwa-Kominek, dr hab. Katarzyna Michalska-Małecka, dr hab. Mariola Dorecka,
dr hab. Dorota Wyględowska-Promieńska.

Przedmiotem badań prof. Ewy Mrukwy-Kominek są: chirurgia refrakcyjna, zaburzeń po-wierzchni oka, wpływ konserwantów zawartych w kroplach ocznych na jakość filmu łzowego, wpływ procedur leczniczych na stan rogówki, zastosowanie sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych w leczeniu zaćmy oraz nowoczesne metody leczenia starczowzroczności, wpływ substancji regenerujących na gojenie rogówki oraz substancji leczniczych na cukrzycowy obrzęk plamki i molekularne podłoże rozwoju jaskry.

Prof. Maria Formińska-Kapuścik zajmuje się problematyką okulistyki dziecięcej, zwłaszcza ja-skrą dziecięcą, zmianami morfologicznymi w przednim odcinku gałki ocznej u pacjentów po zabiegu usunięcia zaćmy wrodzonej, oceną molekularnych czynników rozwoju zaćmy wrodzo-nej u dzieci, oceną ogólnoustrojowego wpływu iniekcji anty-VEGF u pacjentów z wysiękową postacią AMD.

Okulistyka dziecięca jest również zasadniczym tematem prac badawczych dr hab. Erity Filipek. Dotyczą one głównie: zaćmy wrodzonej, rozwojowej i urazowej, wykorzystania sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych do korekcji afakii, zastosowania optycznej koherentnej tomografii do oceny odcinka przedniego i tylnego gałki ocznej, a także jaskry u dzieci i u dorosłych.

Zainteresowanie naukowe dr hab. Marioli Doreckiej dotyczą takich zagadnień, jak: patomechanizmy retinopatii cukrzycowej i innych naczyniowych schorzeń oczu (w tym jaskry), wpływ inkretynomimetyków na apoptozę i proliferację ludzkich komórek barwnikowych siatkówki (RPE), zmiany ekspresji genów i stężenia metaloproteaz oraz cytokin prozapalnych ICAM-1 i VCAM-1 w komórkach RPE.

Dr hab. Katarzyna Michalska-Małecka prowadzi badania nad zmianami hemoreologicznymi i genetycznymi w patogenezie różnych chorób plamki, ze szczególnym uwzględnieniem zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, a także problematyką zakrzepu pnia i gałęzi żyły środko-wej siatkówki, retinopatią cukrzycową oraz zespołem trakcji szklistkowo-siatkówkowych, a po-nadto wykorzystaniem nowoczesnych technik terapii w chorobach tylnego bieguna gałki ocznej oraz chirurgią zaćmy i jaskry.

Dr hab. Dorota Pojda-Wilczek zajmuje się badaniami elektrofizjologicznymi narządu wzroku (wzrokowe potencjały wywołane, elektroretinografia, elektrookulografia) w okulistyce, neurolo-gii i neurochirurgii, przyczynami neuropatii wzrokowych i możliwościami ich leczenia, a także profilaktyką niedowidzenia oraz diagnostyką zaburzeń widzenia, w tym podwójnego widzenia, wrodzonych i nabytych chorób siatkówki i nerwu wzrokowego oraz dróg wzrokowych u doro-słych i dzieci.

Dr hab. Dorota Wyględowska-Promieńska koncentruje się na czynnikach wpływających na po-wstawanie stożka rogówki i ocenie zmian molekularnych u pacjentów po zabiegu cross-linkingu. Ponadto zajmuje się oceną zmian aberracji wyższego rzędu po zabiegu YAG kapsulotomii, a także monitorowaniem zmian w badaniu OCT u pacjentów po zabiegu IRT.

Dr Wojciech Rokicki zajmuje się poszukiwaniem czynników genetycznych rozwoju retinopatii cukrzycowej, problematyką szoku tlenowego i azotowego w patogenezie neuroptii jaskrowej oraz epidemiologią schorzeń oczu.

DZIAŁALNOŚĆ KLINICZNA

Pracownicy obu klinik Katedry Okulistyki wchodzą w skład zespołu lekarskiego Oddziału Okulistyki Dorosłych, Oddziału Okulistyki Dziecięcej, Przyklinicznej Poradni Okulistycznej dla Dorosłych oraz Przyklinicznej Poradni Okulistycznej dla Dzieci Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii SPSK SUM w Katowicach.