Jednostka

KNT
Katedra i Klinika Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych

Kierownik: prof. dr hab. n. med. Andrzej Więcek   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres: 40-027 Katowice, ul. Francuska 20 (SPSK im. A. Mielęckiego w Katowicach)
Tel.:   +48 32 255 26 95, +48 32 259 14 01; Fax: +48 32 255 37 26
www.nefro.sum.edu.pl

Kierownik Katedry i Kliniki:
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Więcek, prof. zw. SUM

Zespół Katedry i Kliniki:
Prof. zw. dr hab. n. med. Franciszek Kokot – emerytowany profesor
Dr hab. n. med. Marcin Adamczak – adiunkt habilitowany
Dr hab. n. med. Aureliusz Kolonko – adiunkt habilitowany
Dr hab. n. med. Teresa Nieszporek – adiunkt habilitowany
Dr hab. n. med. Grzegorz Piecha – adiunkt habilitowany
Dr hab. n. med. Antoni Wystrychowski – adiunkt habilitowany
Dr n. med. Beata Czerwieńska – adiunkt
Dr n. med. Rafał Ficek – adiunkt
Dr n. med. Henryk Karkoszka – adiunkt
Dr n. med. Piotr Kuczera – adiunkt
Mgr Ruta Bauke – specjalista
Danuta Kędra – st. technik
Danuta Radomska – st. technik

knm-zespol
Zespół Katedry – od lewej: dr hab. Aureliusz Kolonko, Danuta Kędra, dr Henryk Karkoszka, dr Rafał Ficek, dr Piotr Kuczera,
prof. Andrzej Więcek, dr hab. Marcin Adamczak, dr hab. Grzegorz Piecha, dr hab. Teresa Nieszporek, dr hab. Antoni Wystrychowski.

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Działalność dydaktyczna obejmuje prowadzenie zajęć (wykłady, seminaria, ćwiczenia) z chorób wewnętrznych dla studentów V roku Wydziału Lekarskiego w Katowicach, zajęć (ćwiczenia) z diagnostyki laboratoryjnej dla studentów III i V roku Wydziału Lekarskiego w Katowicach, za-jęć fakultatywnych dla studentów IV, V i VI roku Wydziału Lekarskiego w Katowicach, zajęć dla studentów anglojęzycznych z przedmiotów Clinical Analysic i Internal Medicine.
Począwszy od 2007 r. Klinika organizuje corocznie obowiązkowy kurs dla lekarzy specjalizujących się w dziedzinie hipertensjologii pt. „Diagnostyka laboratoryjna i obrazowa w hipertensjologii”. Ostatni taki kurs odbył się w dniach 08–10.12.2014 r.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

Głównymi obszarami badawczymi są:
−    patofizjologia nadciśnienia tętniczego pierwotnego i wtórnego,
−    badania eksperymentalne nad udziałem czynników zewnętrznych w rozwoju nerek u płodu,
−    badania nad etiopatogenezą i leczeniem ostrej niewydolności nerek w modelu doświadczalnym,
−    badania nad rolą steroidów kardiotonicznych w patogenezie nadciśnienia tętniczego i przewlekłej chorobie nerek,
−    badania nad czynnością endokrynną tkanki tłuszczowej u chorych na nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek i po przeszczepieniu nerki,
−    badania czynników wpływających na czynność nerki przeszczepionej.
Granty zrealizowane
−    grant KBN „Wpływ czynników okołotransplantacyjnych na odległą czynność nerki prze-szczepionej”;
−    grant międzynarodowy VALIGA „Prognozowanie przebiegu nefropatii IgA w oparciu o ba-danie histologiczne bioptatu nerki”;
−    grant Ministerstwa „Aspekty medyczne i psychologiczne, socjologiczne i ekonomiczne starzenia się ludzi w Polsce POLSENIOR”.
Aktualnie realizowane granty
−    grant Unii Europejskiej SYSKID-PROVALID – wczesne markery progresji choroby nerek;
−    „Rejestr chorych leczonych metodą denerwacji nerwów nerkowych”;
−    grant Narodowego Centrum Nauki „Wpływ centralnego ciśnienia tętniczego na progresję przewlekłej choroby nerek”;
−    grant Narodowego Centrum Nauki „Endogenne steroidy kardiotoniczne w przewlekłej cho-robie nerek”;
−    grant Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego ERA-EDTA – LUST;
−    grant Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego ERA-EDTA – VitaVask.

DZIAŁALNOŚĆ KLINICZNA

Działalność kliniczna jednostki obejmuje:
−    diagnostykę chorób nerek i nadciśnienia tętniczego oraz wybranych chorób endokrynologicznych,
−    kwalifikację chorych do przeszczepienia nerki, trzustki, wątroby,
−    leczenie chorób nerek, w tym leczenie nerkozastępcze metodą hemodializy, dializy otrzewnowej,
−    kwalifikację chorych do przeszczepienia nerki, trzustki, wątroby,
−    leczenie immunosupresyjne po transplantacji nerki, trzustki, wątroby; leczenie nadciśnienia tętniczego.
W Klinice odbywają się staże specjalizacyjne lekarzy szkolących się w zakresie chorób wewnętrznych, endokrynologii, nefrologii, hipertensjologii i transplantologii klinicznej.

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Klinika współpracuje z klinikami nefrologii Uniwersytetu w Heidelbergu (Niemcy), uniwersytetów w Innsbrucku i Linzu (Austria), w Aarhus (Dania) oraz Baltimore (USA).

INNE INFORMACJE

Począwszy od 2001 r. Klinika organizuje corocznie ogólnopolską konferencję naukowo-szkoleniową dla lekarzy z całej Polski, z udziałem wykładowców zagranicznych – „Katowickie Seminarium – Postępy w Nefrologii i w Nadciśnieniu Tętniczym”. W dniach 27–29.11.2014 r. odbyło się 14. Seminarium, w trakcie którego wygłoszono blisko 40 wykładów podsumowujących najnowsze osiągnięcia w zakresie nadciśnienia tętniczego, chorób nerek i transplantologii. Przewodniczącym Komitetu Naukowego i Komitetu Organizacyjnego tych seminariów jest prof. Andrzej Więcek.