Jednostka

KNC
Katedra i Oddział Kliniczny Neurochirurgii

Adres:    pl. Medyków 1, 41-200 Sosnowiec (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary)
Tel.:    +48 32 368 25 51
www.wws5.pl

Kierownik Katedry:
prof. dr hab. n. med. Piotr Ładziński

Zespół Katedry:
Dr n. med. Wojciech Kaspera – adiunkt
Dr n. med. Krzysztof Majchrzak – adiunkt
Dr n. med. Michał Tymowski – asystent
Dr n. med. Patrycja Larysz – asystent rezydent
Lek. Bartłomiej Błaszczyk – asystent rezydent
Lek. Wojciech Szopa – asystent rezydent
Izabela Chwałczyk-Lizoń – sekretarka

knc-zespol
Zespół Katedry i Oddziału Klinicznego Neurochirurgii.

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Działalność dydaktyczna obejmuje kształcenie studentów wszystkich wydziałów SUM oraz studentów anglojęzycznych z zakresu neurochirurgii, neurotraumatologii oraz rehabilitacji i pielęgniarstwa chorych neurochirurgicznych, kształcenie specjalistów neurochirurgów, prowadzenie kursów podyplomowych w ramach specjalizacji z neurochirurgii. Katedrze przyznano w 2007 r., jako jednemu z trzech ośrodków w kraju, akredytację na szkolenia specjalizacyjne w zakresie neurochirurgii Europejskiego Stowarzyszenia Towarzystw Neurochirurgicznych i Europejskiej Unii Lekarzy Specjalistów.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

Działalność naukowa Katedry skupia się na dwóch podstawowych nurtach badawczych. Są to etiopatogeneza wewnątrzczaszkowych malformacji naczyniowych, towarzyszące im zaburzenia hemodynamiczne oraz metody ich leczenia, a także zagadnienia dotyczące schorzeń nowotworowych mózgu, rdzenia kręgowego i podstawy czaszki. Przedmiotem badań jest technika operacyjna oraz wczesne i odległe wyniki leczenia.
W ciągu ponad 25-letniej działalności jednostki (jubileusz obchodzono w 2013 r.) ogłoszono 119 publikacji w recenzowanych periodykach neurochirurgicznych, z których większość posiada impact factor. W okresie tym przedstawiono także 365 opracowań w krajowych i międzynarodowych gremiach naukowych. W Katedrze zostały zrealizowane dwa granty finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego:

• „Opracowanie standardów postępowania w chirurgicznym leczeniu guzów stoku – analiza anatomiczna i kliniczna” (2003–2007);
  • „Czynniki określające skłonność wysokozróżnicowanych, nadnamiotowych glejaków mózgu (low grade glioma) do proliferacji w zmiany nowotworowe o dużej złośliwości (high grade glioma) na podstawie badań klinicznych, DTI, fMRI, perfuzyjnego rezonansu magnetycznego, protonowej spektroskopii rezonansu magnetycznego oraz określenia czynników angiogenezy i wzrostu nowotworu glejowego mózgu (2007–2012).

DZIAŁALNOŚĆ KLINICZNA

Działalność kliniczna obejmuje wszystkie podstawowe nurty współczesnej neurochirurgii, czyli neuroonkologię, neurochirurgię naczyniową, neurochirurgię czynnościową, chirurgię nerwów obwodowych, chirurgię kręgosłupa i neurotraumatologię. Katedra zajmuje wiodące miejsce w kraju w leczeniu głębokich guzów mózgu, guzów pnia mózgu i rdzenia kręgowego oraz guzów podstawy czaszki.
W rankingu tygodnika „Newsweek” z 2007 r. jednostka została uznana za najlepszy ośrodek neurochirurgiczny w kraju.

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Katedra współpracuje z ośrodkami neurochirurgicznymi w Mainzu, Weronie i Glasgow.