Jednostka

Mgr Kamil Barański – asystent
Sylwia Sowa – sekretarka

kke-zespol
Zespół Katedry – od lewej: mgr Kamil Barański, Sylwia Sowa, prof. Jan E. Zejda, dr Anna Korczyńska, dr hab. Małgorzata Kowalska, dr Bogumiła Braczkowska, dr Grzegorz Brożek.

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Działalność dydaktyczna Katedry obejmuje kształcenie studentów kierunku lekarskiego w za-kresie higieny i epidemiologii, biostatystyki i zdrowia publicznego. Prowadzenie zajęć fakulta-tywnych oraz zajęć w ramach studiów doktoranckich z biostatystyki. Prowadzenie kursów po-dyplomowych w ramach specjalizacji z epidemiologii.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

Działalność naukowa Katedry jest realizowana w kilku obszarach, z przewagą projektów z za-kresu epidemiologii środowiskowej. Pozostałe obszary aktywności obejmują projekty z epide-miologii klinicznej oraz wybranych zagadnień zdrowia publicznego.
Wiodącym tematem badań naukowych jest epidemiologia przewlekłych chorób układu odde-chowego, z uwzględnieniem aspektów klinicznych i genetycznych oraz szacowanie skutków zdrowotnych narażeń na zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Zadania te są realizowa-ne w ramach własnych projektów prowadzonych w kraju oraz w ramach współpracy międzynarodowej. W badaniach z zakresu epidemiologii klinicznej współuczestniczą inne jednostki organizacyjne Wydziału.
Aktywność naukową Katedry w ostatnich 10 latach podsumowuje wykaz grantów finansowa-nych z zewnętrznych źródeł.
Granty finansowane w ramach konkursów Ministerstwa Nauki
−    „Świadomość środowiskowych zagrożeń zdrowia, potrzeby i oczekiwania społeczne w aspekcie priorytetów profilaktyki zdrowotnej w woj. śląskim” (2000–2001);
−    „Ocena częstości i podstawowych uwarunkowań zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) wśród studentów wydziałów lekarskich w województwie śląskim” (2002–2004);
−    „Zależność poziomu dobowej umieralności w populacji generalnej aglomeracji katowickiej od do-bowych stężeń pyłowych i gazowych zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego w latach 2001–
–2002, z analizą trendu w latach 1994–2002” (2004–2006);
−    „Ocena wiarygodności populacyjnego testu przesiewowego w kierunku astmy oskrzelowej wieku dziecięcego” (2003–2006);
−    „Opracowanie i ocena wiarygodności kwestionariusza przesiewowego astmy wieku dziecię-cego” (2006–2009);
−    „Ocena ryzyka zakażenia wirusem HIV w związku z zawodowym narażeniem na materiał potencjalnie zakaźny na terenie województwa śląskiego” (2007–2009);
−    „Występowanie chorób i objawów ze strony układu oddechowego u dzieci a wielkość poten-cjalnego narażenia na komunikacyjne zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego” (2007–2009);
−    „Ocena stanu zdrowia i podstawowych wskaźników kosztu fizjologicznego pracy u osób zatrudnionych na stanowiskach związanych z obsługą komputera (badanie dwuośrodkowe)” w ramach programu wieloletniego pt. „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” (2008–2010);
−    „Środowiskowe uwarunkowania niedodiagnozowania astmy wieku dziecięcego” (2010–2012);
−    „Prospektywna obserwacja profilu ekspresji genetycznej w astmie dziecięcej o stabilnym i niestabilnym przebiegu choroby” (2011–2012).
Granty międzynarodowe
−    „Health impact assessment in new member states and accession countries HIA-NMAC” (2005–
–2007);
−    „Development of macro and sectoral econmic models aiming to evaluate the role of public health externalities on society (6FP EU - DROPS)” (2005–2007);
−    „E2SP – Environmental Enterprise Service Provide” (2006);
−    „Ga2len Screening Survey (Respiratory Diseases)” (2007–2009);
−    „BUPAS – Belarus-Ukraine-Poland Asthma Study. Screening survey: from research to pre-vention” (2010–2011).
W celu realizacji projektów naukowo-badawczych Katedra dysponuje zestawem przenośnych spirometrów, instrumentów do pomiaru stężenia tlenku azotu w powietrzu wydychanym oraz testerem palenia tytoniu i programami statystycznymi „SAS” i „Statistica”.

DZIAŁALNOŚĆ KLINICZNA

Katedra nie prowadzi działalności klinicznej.

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Katedra wdrożyła międzynarodowy epidemiologiczny program badań nad astmą dziecięcą we współpracy z ośrodkami akademickimi w Grodnie (Białoruś) i Tarnopolu (Ukraina), poza tym koordynuje porozumienie POLBUCAN (Poland-Belarus-Canada Network in Environmental Epidemiology). Celem programu jest kształcenie w zakresie „dobrej praktyki epidemiologicznej” oraz wspólne występowanie o granty w zakresie epidemiologii środowiskowej i prowadzenie wspólnych badań (kierownik Katedry jest Adjunct Professor w School of Medicine, University of Saskatechewan – Kanada).