Jednostka

KKD
Katedra i Klinika Kardiologii Dziecięcej

Kierownik: prof. dr hab. n. med. Lesław Szydłowski

Adres:    ul. Medyków 16, 40-752 Katowice (SPSK nr 6, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziec-ka im. Jana Pawła II)
Tel.:    +48 32 207 18 55; Fax: +48 32 207 18 54
www.gczd.katowice.pl

Kierownik Katedry:
Prof. dr hab. n. med. Lesław Szydłowski, prof. nadzw. SUM

Zespół Katedry:
Dr hab. n. med. Jacek Kusa – adiunkt habilitowany
Dr hab. n. med. Marek Wites – adiunkt habilitowany
Dr n. med. Joanna Kohut – adiunkt
Dr n. med. Bogusław Mazurek – st. wykładowca
Dr n. med. Jacek W. Pająk – adiunkt
Jadwiga Masarska – sekretarka

kkd-zespol
kkd-jkohut kkd-jkusa
Zespół Katedry – kolejno: dr Bogusław Mazurek, Jadwiga Masarska,
dr hab. Marek Wites, dr Jacek W. Pająk, prof. Lesław Szydłowski, dr Joanna Kohut, dr hab. Jacek Kusa.

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Działalność dydaktyczna obejmuje kształcenie studentów kierunku lekarskiego w zakresie pediatrii, kardiologii dziecięcej, wybranych zagadnień kardiochirurgii dziecięcej oraz medycyny rodzinnej, prowadzenie staży kierunkowych i cząstkowych dla lekarzy specjalizujących się w zakresie kardiologii dziecięcej i kardiologii dorosłych, prowadzenie kursów obowiązkowych do specjalizacji z kardiologii dziecięcej.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

Pracownicy Katedry prowadzą badania naukowe w różnych dziedzinach, skupiając się głównie na problemach wad wrodzonych serca u dzieci oraz nowoczesnych metodach leczenia kardiochirurgicznego (nowe techniki operacyjne w zespole niedorozwoju lewego serca – HLHS oraz w zespole Ebsteina). W ramach projektów własnych i statutowych Uczelni realizowane są m.in. następujące tematy badawcze:
−    „Nadciśnienie w wieku dziecięcym”;
−    „Ocena oksygenacji mózgu u dzieci w czasie próby pionizacyjnej”;
−    „Rola prenatalnej diagnostyki kardiologicznej w nowoczesnym modelu opieki prenatalnej w ciąży wysokiego ryzyka”;
−    „Uwarunkowania genetyczne zespołu wydłużonego QT”;
−    „Omdlenia wazowagalne u dzieci i młodzieży”;
−    „Ocena układu krążenia dzieci z łuszczycą”;
−    „Dzieci po długotrwałej stałej stymulacji serca metodą epikardialną i endokawitarną, badanie następstw terapii”;
−    „Przydatność różnych, nieinwazyjnych metod w diagnozowaniu omdleń u dzieci”;
−    „Znaczenie zakażeń Chlamydia pneumoniae i Mycoplasma pneumoniae w etiologii arytmii serca u dzieci i młodzieży”;
−    „Znaczenie czynników prozapalnych (m.in. interleukiny IL-6) oraz identyfikacja mutacji genów w patogenezie idiopatycznych arytmii serca u dzieci”;
−    „Porównanie stopnia wydolności fizycznej u dzieci po operacjach złożonych wad serca oce-nianego na podstawie badania ergospirometrycznego oraz poziomu mózgowego peptydu na-triuretycznego”;
−    „Stężenie białka S100B i tau w surowicy krwi u młodzieży z omdleniami kardiogennymi”;
−    „Problemy wzrastającej liczby uszkodzeń serca u młodocianych nadużywających używek, dopalaczy i narkotyków”.

DZIAŁALNOŚĆ KLINICZNA

Działalność kliniczna realizowana jest w SPSK Nr 6 SUM w Katowicach – Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II. Oddział posiada 32 łóżka z wydzielonym sektorem sal jednoosobowych dla niemowląt hospitalizowanych wraz z matką. W Klinice diagnozowane i leczone są dzieci z wadami wrodzonymi serca, zaburzeniami rytmu, nadciśnieniem tętniczym, omdleniami, zapaleniem mięśnia sercowego i bólami w klatce piersiowej. Szpital posiada pełny dostęp do najnowocześniejszej aparatury medycznej (pracownia hemodynamiczna, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, echokardiografia przezklatkowa i przezprzełykowa, bieżnia ruchoma z analizą zużycia gazów, zestaw do prób pochylniowych, Holter EKG i ciśnieniowy). Rocznie hospitalizowanych jest około 1600 pacjentów, natomiast w poradni przyklinicznej udziela się około 6500 porad specjalistycznych. Katedra ściśle współpracuje z Oddziałem Kardiochirurgii, gdzie wykonywane są najbardziej skomplikowane operacje serca przez zespół doskonale wyszkolonych kardiochirurgów. Wszczepiane są również rozruszniki serca, których funkcjonowanie sprawdzane jest w Poradni Kontroli Rozruszników.

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Katedra uczestniczyła w polsko-holenderskim projekcie badawczym dotyczącym podłoża genetycznego zespołu Marfana u dzieci (Amsterdam, Holandia 2006–2008).

INNE INFORMACJE

W ostatnich latach Katedra znacznie zwiększyła liczbę prac pełnotekstowych opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych. W ostatnich 10 latach pracownicy Katedry opublikowali 226 prac naukowych.