Jednostka

KGP-2
Klinika Endokrynologii Ginekologicznej

Kierownik: dr hab. n. med. Paweł Madej

Adres:    ul. Medyków 14, 40-752 Katowice (UCK im. prof. K. Gibińskiego)
Tel.:    +48 32 789 40 00; Fax: +48 32 252 59 55
www.endokrynologia.katowice.pl

Kierownik Kliniki:
Dr hab. n. med. Paweł Madej

kgp2-pamdej

Zespół Kliniki:
Dr n. med. Grzegorz Franik– asystent
Lek. Magdalena Lemm – asystent
Lek. Dagmara Pluta – słuchacz Studium Doktoranckiego

kgp2-zespol
Zespół Kliniki – od prawej: dr hab. Paweł Madej, poł. Iwona Pilszczek, lek. Dagmara Pluta, lek. Magdalena Lemm, dr Olaf Lindert, mgr Joanna Grzybek, lek. Marcin Nylec, poł. Sabina Szydło, dr Grzegorz Franik,
poł. Joanna Bednar.

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Działalność dydaktyczna Kliniki obejmuje kształcenie studentów Wydziału Lekarskiego SUM z ginekologii i położnictwa, prowadzenie zajęć fakultatywnych oraz zajęć w ramach studiów dok-toranckich, prowadzenie kursów podyplomowych z endokrynologii ginekologicznej w ramach specjalizacji z położnictwa i ginekologii.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

Działalność naukowa Kliniki realizowana jest w następujących obszarach:
−    patogeneza zespołu policystycznych jajników w aspekcie towarzyszących mu zaburzeń me-tabolicznych (otyłość, nadciśnienie, dyslipidemia i inne);
−    związek adipokin z zespołem PCOS;
−    hormon antymuellerowski w PCOS i płodność kobiet;
−    związek PCOS i adipokin z chorobą włóknisto-torbielowatą gruczołów piersiowych;
−    ocena wybranych białek pro- i antyapoptycznych w wybranych nowotworach narządu rod-nego kobiet;
−    ocena zaburzeń emocjonalnych u kobiet z PCOS.
Aktywność naukową Kliniki w ostatnich dwóch latach podsumowują liczne publikacje w czaso-pismach polskich i międzynarodowych (26 publikacji).

DZIAŁALNOŚĆ KLINICZNA

Klinika Endokrynologii Ginekologicznej zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności po-wstałej na podłożu hormonalnym, schorzeń z zakresu endokrynologii ginekologicznej oraz za-burzeń różnicowania się płci.
W obrębie szczególnych zainteresowań diagnostyczno-terapeutycznych Kliniki znajdują się ze-społy androgenne u kobiet, w tym zespół policystycznych jajników.
W Klinice prowadzona jest pełna diagnostyka schorzeń endokrynologicznych, oparta na ozna-czeniach hormonalnych w płynach ustrojowych oraz testach diagnostycznych.
Hospitalizowane pacjentki mają zapewniony pobyt w przestronnych, odnowionych w 2014 r. salach jedno-, dwu- i wieloosobowych.

INNE INFORMACJE

Klinika istnieje od roku 1999. Pierwszym kierownikiem do 2013 r. był prof. dr hab. n. med. Piotr Skałba.
Wśród najważniejszych osiągnięć naukowych w historii Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej
należy wymienić: 3 habilitacje, 14 przewodów doktorskich; wykształcenie 7 endokrynologów ginekologicznych; nagrody JM Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego za działalność na-ukową i dydaktyczną.