Jednostka

KGP
Katedra Ginekologii i Położnictwa

Kierownik: prof. dr hab. n. med. Andrzej Witek

Adres:    ul. Medyków 14, 40-752 Katowice (SPCSK im. prof. K. Gibińskiego)
Tel.:    +48 32 789 47 31; Fax: +48 32 789 47 31
www.csk.katowice.pl

W ramach Katedry Ginekologii i Położnictwa działają:
1.    Klinika Ginekologii i Położnictwa

Lek. Mirosława Mackiewicz – asystent
Adriana Pukocz – sekretarka

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Działalność dydaktyczna Katedry obejmuje kształcenie studentów V i VI roku Wydziału Lekarskiego w zakresie przedmiotu położnictwo i ginekologia, studentów anglojęzycznych V roku z zakresu przedmiotu OB/GYN Core, studentów III roku studiów I stopnia Wydziału Opieki Zdrowotnej SUM, prowadzenie zajęć w ramach studiów doktoranckich z położnictwa i ginekologii, a także prowadzenie kursów podyplomowych w ramach specjalizacji z endokrynologii ginekologicznej oraz położnictwa i ginekologii.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

Działalność naukowa Katedry realizowana jest w kilku obszarach. Wiodący kierunek badań naukowych stanowi ekspresja genów w przebiegu chorób nowotworowych trzonu macicy i jajnika. Inne obszary badań naukowych to wpływ palenia papierosów i nadciśnienia tętniczego na zmiany enzymatyczne i morfologiczne łożyska, a także stan urodzeniowy noworodka oraz wady wrodzone noworodków i niedotlenienie okołoporodowe, patogeneza zespołu policystycznych jajników (PCOS) w aspekcie towarzyszących mu zaburzeń metabolicznych (otyłość, nadciśnienie, dyslipidemia i inne), związek adipokin z zespołem PCOS, hormonu antymuellerowskiego w PCOS i płodności kobiet, związek PCOS i adipokin z chorobą włóknisto-torbielowatą gruczołów piersiowych.

kgp-zespol
Zespół Katedry – siedzą od lewej: dr hab. Stanisław Włoch, prof. Andrzej Witek, dr hab. Małgorzata Baumert, dr hab. Paweł Madej, stoją od lewej: dr Agnieszka Jęda, dr Tomasz Machalski, Adriana Pukocz, dr Magdalena Paprotny, lek. Mirosława Mackiewicz, dr Zofia Walencka, lek. Magdalena Lemm, dr Anna Cygal, dr Wojciech Szanecki, nieobecni za zdjęciu: lek. Aleksandra Buczek-Kutermak, lek. Dorota Kozłowska, dr Małgorzata Fiala, dr Grzegorz Franik.

DZIAŁALNOŚĆ KLINICZNA

W skład Katedry wchodzą Kliniki Położnictwa i Ginekologii, Neonatologii oraz Endokrynologii Ginekologicznej. Klinika Położnictwa i Ginekologii świadczy pełny profil usług medycznych w dziedzinie ginekologii, szczególnie w obszarze onkologii ginekologicznej oraz uroginekologii. Klinika Neonatologii podejmuje opiekę nad noworodkiem zdrowym, urodzonym przedwcześnie, a także wymagającym intensywnej terapii. Klinika Endokrynologii Ginekologicznej udziela świadczeń leczniczych i diagnostycznych w zakresie endokrynologii ginekologicznej, zespołów androgennych u kobiet oraz niepłodności powstałej na podłożu hormonalnym.