Jednostka

KGA
Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii

Kierownik: prof. dr hab. n. med. Marek Hartleb   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres:    ul. Medyków 14, 40-752 Katowice (UCK im. prof. K. Gibińskiego)
Tel.:    +48 32 789 44 01; Fax: +48 32 789 44 02
www.csk.katowice.pl

Kierownik Katedry:
Prof. dr hab. n. med. Marek Hartleb, prof. nadzw. SUM

Zespół Katedry:
Dr hab. n. med. Ewa Nowakowska-Duława – adiunkt habilitowany
Dr hab. n. med. Michał Kukla – adiunkt habilitowany
Dr hab. n. med. Marek Waluga – adiunkt habilitowany
Dr n. med. Grzegorz Boryczka – asystent
Dr n. med. Agnieszka Budzyńska – adiunkt
Dr n. med. Anna Dziurkowska-Marek – adiunkt
Dr n. med. Tomasz Marek – adiunkt
Mgr Izabela Krępska-Rzepa – sekretarka

kga-zespol
Zespół Katedry i Kliniki – od lewej stoją: dr Tomasz Marek, dr Anna Dziurkowska-Marek, dr hab. Marek Waluga, dr hab. Michał Kukla, dr. Grzegorz Boryczka; od lewej siedzą:
dr Agnieszka Budzyńska, prof. Marek Hartleb, dr hab. Ewa Nowakowska-Duława, mgr Izabela Krępska-Rzepa.

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Działalność dydaktyczna Katedry obejmuje kształcenie studentów kierunku lekarskiego w zakresie chorób wewnętrznych (gastroenterologia), diagnostyki laboratoryjnej i chorób zakaźnych, prowadzenie zajęć fakultatywnych z gastroenterologii oraz ćwiczeń ze studentami anglojęzycz-nymi (gastroenterologia).
Klinika posiada uprawnienia do prowadzenia specjalizacji z zakresu gastroenterologii. Otrzymała również akredytację Europejskiego Towarzystwa Endoskopii Gastroenterologicznej (ESGE) do szkolenia w zakresie endoskopii diagnostycznej i terapeutycznej.
W Klinice organizowane są cotygodniowe zebrania naukowo-edukacyjne o tematyce hepatoga-stroenterologicznej, przeznaczone dla zespołu lekarskiego Kliniki, studentów oraz lekarzy innych szpitali.
Klinika organizuje corocznie konferencję Ogólnopolskie Dni Endoskopowe.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

W ostatnim czasie działalność naukowa Katedry jest realizowana w kilku obszarach, do których należą:
−    badania nad patogenezą i diagnostyką niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby,
−    badania układu krzepnięcia u chorych z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej,
−    badania nieinwazyjnych biomarkerów stanu zapalnego u chorych z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit.

DZIAŁALNOŚĆ KLINICZNA

Profil leczniczy placówki obejmuje całokształt chorób przewodu pokarmowego i wątroby. Kli-nika prowadzi kwalifikację pacjentów ze schyłkową marskością wątroby do leczenia transplantacyjnego. Lekarze tutejszej jednostki zajmują się również diagnozowaniem i leczeniem powikłań potransplantacyjnych. Ważnym działem usług hepatologicznych jest realizacja ministerialnego programu leczenia przeciwwirusowego chorych z przewlekłymi zapaleniami wątroby typu B i C (zakażonych wirusami HBV i HCV). W Klinice leczy się pacjentów z nieswoistymi choro-bami zapalnymi jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna) oraz realizuje cen-tralny program leczenia tych chorób lekami biologicznymi (infliksymab, adalimumab).
Zespół jednostki specjalizuje się w leczeniu chorych na ostre zapalenie trzustki oraz choroby dróg żółciowych. Integralną częścią Kliniki jest pracownia endoskopowa z gabinetami endoskopii górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW), w których wykonuje się cały panel endoskopowych zabiegów terapeutycznych. Klinika od wielu lat prowadzi całodobowe dyżury endoskopowe dla regionu śląskiego, przyjmując w trybie pilnym pacjentów z ostrym żółciopochodnym zapaleniem trzustki oraz ostrym zaporowym zapaleniem dróg żółciowych. Organizacyjnie ważne dla działalności Kliniki są zlokalizowane w CSK poradnie – gastroenterologiczna i hepatologiczna.