Jednostka

KDE
Katedra i Klinika Dermatologii

Kierownik: prof. dr hab. n. med. Ligia Brzezińska-Wcisło

Adres:    ul. Francuska 20/24, 40-027 Katowice (SPSK im. A. Mielęckiego, budynek nr 3)
Tel.:    +48 32 256 11 82, +48 32 259 15 80; Fax: +48 32 256 11 82

Kierownik Katedry:
Prof. dr hab. n. med. Ligia Brzezińska-Wcisło, prof. zw. SUM

Zespół Katedry:
Dr hab. n. med. Beata Bergler-Czop – adiunkt habilitowany
Dr hab. n. med. Anna Lis-Święty – adiunkt habilitowany
Lek. Hubert Arasiewicz – asystent
Lek. Karolina Hadasik – asystent
Mgr Dorota Sęk – st. technik

kde-zespol
Zespół Katedry i Kliniki Dermatologii.

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Działalność dydaktyczna Katedry obejmuje kształcenie studentów IV roku Wydziału Lekarskie-go SUM z przedmiotu dermatologia i wenerologia oraz studentów anglojęzycznych (Socrates Erasmus, Electives i Internal Medicine), prowadzenie zajęć w ramach studiów doktoranckich oraz opiekę nad Kołem STN działającym przy Katedrze i Klinice Dermatologii, organizację dwa razy w roku kursów wymaganych do specjalizacji z dermatologii i wenerologii, comiesięczne szkolenia dla lekarzy przygotowujących się do specjalizacji oraz okresowe szkolenia pielęgniarek.
W Katedrze i Klinice Dermatologii dwa razy w roku odbywa się egzamin ustny będący częścią Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES) z dermatologii i wenerologii dla lekarzy specja-lizujących się. W tym też czasie przygotowywane są pytania testowe do egzaminu specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii według zaleceń Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

Ogólne obszary działalności naukowej
−    trichologia kliniczna i doświadczalna: ocena wpływu różnych leków na dynamikę wzrostu włosów u ludzi i zwierząt doświadczalnych;
−    onkologia dermatologiczna: ocena profilu ekspresji genów prozapalnych różnicujących raki skóry (badania genetyczne w nowotworach skóry);
−    trądzik pospolity i różowaty: ocena parametrów skóry podczas różnych terapii zwalczających redukcję łoju, które mogą zminimalizować objawy uboczne terapii;
−    choroby tkanki łącznej: podejmowanie zagadnień związanych z charakterystyką i patogenno-ścią antyprzeciwciał oraz badań genetycznych w twardzinie i badań wpływu środowiska w twardzinie;
−    nowoczesne lecznictwo dermatologiczne wraz z metodami fizykalnymi;
−    geriatria dermatologiczna: problematyka związana ze starzeniem się skóry w zależności od czynników środowiskowych, poziomu hormonów i uwarunkowań genetycznych.

Współpraca z krajowymi jednostkami naukowymi
−    Katedra i Zakład Biologii Molekularnej SUM – Sosnowiec
−    Zakład Badań Strukturalnych Skóry, Katedra Kosmetologii SUM – Sosnowiec
−    Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Reumatologii SUM – Katowice
−    Katedra i Zakład Biofizyki Lekarskiej SUM – Katowice
−    I Katedra i Klinika Kardiologii  SUM – Katowice
−    Katedra i Klinika Kardiologii  SUM – Katowice
−    Katedra Zdrowia Kobiety, Zakład Profilaktyki Chorób Kobiecych i Seksuologii SUM – Ka-towice
−    Katedra i Zakład Biologii Ogólnej, Molekularnej i Genetyki SUM – Katowice
−    Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej UM – Lublin
−    Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UM – Wrocław
−    II Katedra i Klinika Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej UM – Łódź
−    Katedra i Klinika Dermatologii i Wenerologii UM – Łódź
−    Katedra i Klinika Dermatologii UM – Poznań
−    Instytut Fizyki UŚ – Katowice

DZIAŁALNOŚĆ KLINICZNA

Przedmiotem działalności klinicznej jednostki naukowej są:
1. Wysokospecjalistyczna diagnostyka kliniczna i trichologiczna różnych postaci łysień. Klinika jako jeden z nielicznych ośrodków w kraju wykonuje badania trichologiczne (trichogram) oraz trichoskopię, tj. badania za pomocą dermatoskopu z oprogramowaniem komputerowym i cyfrowym aparatem fotograficznym (użyteczne narzędzie w diagnostyce i monitorowaniu chorób włosów i skóry owłosionej).
2. Diagnostyka i terapia różnych zmian skórnych: pobieranie wycinków skórnych, skórno-mięśnio-wych, dermatoskopowa i wideodermatoskopowa diagnostyka znamion barwniko-wych oraz nowotworów skóry, radykalne usuwanie złośliwych i łagodnych nowotworów skó-ry, stanów przednowotworowych oraz znamion barwnikowych.
3. Terapia fotodynamiczna nowotworów skóry i stanów przednowotworowych.
4. Specjalistyczna diagnostyka mikologiczna i histopatologiczna.
5. Pełna wysokospecjalistyczna diagnostyka chorób autoimmunologicznych i układowych: przede wszystkim kolagenoz, chorób pęcherzowych oraz chłoniaków.
6. Kapilaroskopowa ocena mikrokrążenia.
7. Diagnostyka i leczenie chorób alergicznych oraz łuszczycy zwykłej i stawowej, szczególnie lekami biologicznymi.
8. Zabiegi światłolecznictwa: gabinet światłolecznictwa dysponuje nowoczesną aparaturą (lampy kabinowe, płytowe – modułowe urządzenie do naświetlania stóp, dłoni i podudzi) z możliwo-ścią wykonywania zabiegów balneo-PUVA, SUP-311 oraz stosowania metod skojarzonych Re-PUVA i Re-SUP.
9. Zabiegi fizykoterapeutyczne: ultradźwięki, solux, diatermia, laser niskoenergetyczny, światło spolaryzowane – Bioptron, kriochirurgia i krioterapia w nowotworach i nienowotworowych schorzeniach skóry, grzebień UVB i UVA, elektrokoagulacja, próby świetlne UVA i UVB.
Katedra i Klinika Dermatologii jest bazą Oddziału Katowickiego Polskiego Towarzystwa Derma-tologicznego, tutaj odbywają się comiesięczne posiedzenia naukowo-szkoleniowe Towarzystwa od 2001 r.
W latach 1999–2014 Katedra i Klinika Dermatologii była siedzibą konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie dermatologii i wenerologii.
Katedra i Klinika Dermatologii corocznie uczestniczy w organizowanym w krajach europejskich projekcie Euromelanoma Day oraz w „Otwartych Drzwiach Onkologii” organizowanych w związku z Międzynarodowym Dniem Walki z Rakiem i apelem Polskiej Unii Onkologii.