Jednostka

KCD
Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej / Department of Pediatric Surgery and Urology

Kierownik: dr hab. n. med. Tomasz Koszutski

Adres:    ul. Medyków 16, 40-752 Katowice (SPSK nr 6, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II)

Tel.:    +48 32 207 17 50; Fax: +48 32 207 18 02
www.gczd.katowice.pl

Kierownik Kliniki:
dr hab. n. med. Tomasz Koszutski

Zespół Kliniki:
Pracownicy SUM:
Dr n. med. Ireneusz Bielecki – adiunkt, specjalista laryngologii dziecięcej
Dr n. med. Andrzej Bulandra – wykładowca, specjalista chirurgii dziecięcej
Dr n. med. Katarzyna Byrka-Owczarek – asystent, specjalista chirurgii dziecięcej
Beata Samek-Krzychała – st. technik
Do zespołu Kliniki należą również pracownicy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka:
Dr hab. n med. Tomasz Koszutski (specjalista chirurgii dziecięcej, specjalista urologii dziecięcej),
dr n. med. Wojciech Madziara (specjalista chirurgii dziecięcej, specjalista chirurgii onkologicznej),
dr n. med. Dariusz Basek (specjalista chirurgii dziecięcej), dr n. med. Grażyna Wojtynek (specjalista chirurgii dziecięcej),
dr n. med. Grzegorz Kudela (specjalista chirurgii dziecięcej, specjalista urologii dziecięcej),
dr n. med. Agnieszka Pastuszka (specjalista chirurgii dziecięcej, specjalista urologii dziecięcej),
dr n. med. Joanna Kowalik (specjalista chirurgii dziecięcej),
lek. Wojciech Utrata (specjalista chirurgii dziecięcej, specjalista urologii dziecięcej),
lek. Mirosław Mikosiński (specjalista chirurgii dziecięcej, specjalista urologii dziecięcej),
lek. Bożena Jaklik (specjalista chirurgii plastycznej)
oraz rezydenci: lek. Agnieszka Burkacka, lek. Magdalena Lucyga, lek. Dominika Smyczek, lek. Grzegorz Swalarz, lek. Anna Stołtny, lek. Mateusz Porębski.

kcd-zespol
Zespół Kliniki – od lewej siedzą: dr Agnieszka Pastuszka, prof. Janusz Bohosiewicz, dr hab. Tomasz Koszutski, dr Wojciech Madziara, od lewej stoją: lek. Anna Stołtny, lek. Wojciech Utrata, lek. Marta Bunarowska, lek. Mirosław Mikosiński, dr Grzegorz Kudela, dr Joanna Kowalik, lek. Klaudia Korecka, lek. Mateusz Porębski, dr Grażyna Wojtynek, dr Dariusz Basek, dr Katarzyna Byrka-Owczarek, dr Andrzej Bulandra.

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Działalność dydaktyczna Kliniki obejmuje kształcenie studentów V roku Wydziału Lekarskiego oraz studentów anglojęzycznych w zakresie chirurgii dziecięcej, kształcenie studentów III roku Wydziału Lekarskiego z propedeutyki onkologii oraz studentów VI roku z onkologii.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

W Klinice wykonywane są retrospektywne i prospektywne analizy kliniczne leczonych dzieci w aspekcie badań diagnostycznych oraz wczesnych i późnych wyników leczenia chirurgicznego. Pracownicy prowadzą badania eksperymentalne na zwierzętach, dotyczące możliwości przeszczepiania chrząstki wzrostowej, w celu uzupełnienia chrząstki szklistej.

DZIAŁALNOŚĆ KLINICZNA

W Klinice realizowany jest pełny zakres leczenia chirurgicznego dzieci w wieku od 0 do 18 lat, obejmujący przede wszystkim:
−    chirurgię noworodka – jako jeden z dwóch ośrodków na Śląsku;
−    chirurgię płodu – operacje przepukliny oponowo-rdzeniowej płodów, we współpracy z Kliniką Ginekologii i Położnictwa w Bytomiu;
−    chirurgię jamy brzusznej – pełny zakres;
−    torakochirurgię – w tym bardzo duża liczba operacji wrodzonych deformacji klatki piersiowej;
−    urologię dziecięcą – pełny zakres, łącznie z możliwością leczenia endoskopowego kamicy dróg moczowych oraz unikalne operacje zaburzeń cielesno-płciowych;
−    chirurgię onkologiczną – wszystkie zabiegi chirurgiczne w zakresie nowotworów tkanek miękkich i kości, we współpracy z Oddziałem Onkologii i Hematologii Dziecięcej Kliniki Pediatrii;
−    chirurgię plastyczną – wszelkie niezbędne operacje, głównie rozszczepy wargi i podniebienia;
−    chirurgię naczyniową – wszelkie operacje planowe i nagłe, we współpracy ze stałym konsultantem specjalistą chirurgii naczyniowej (Klinika jest ośrodkiem referencyjnym dla Śląska);
−    leczenie urazów, w tym urazów wielonarządowych oraz oparzeń u dzieci;
−    coraz większą liczbę operacji wykonywanych metodami laparo- i torakoskopową.

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Klinika współpracuje z ośrodkami chirurgii dziecięcej:
−    VCU Richmond USA (szkolenie asystentów),
−    Klinika Chirurgii Dziecięcej we Lwowie, Ukraina,
−    szkolenie asystentów z Ukrainy w Klinice w Katowicach.

INNE INFORMACJE

Prof. Janusz Bohosiewicz jest konsultantem krajowym ds. chirurgii dziecięcej, członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych.
Dr hab. Tomasz Koszutski pełni funkcję konsultanta krajowego ds. urologii dziecięcej. Dr Grzegorz Kudela jest konsultantem wojewódzkim ds. urologii dziecięcej oraz przewodniczącym Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych.