Jednostka

KHC-1
Zakład Histologii

Adres:    ul. Medyków 18, 40-752 Katowice (budynek C 1, III piętro)
Tel.:    +48 32 252 65 74, +48 32 208 83 63; Fax: +48 32 252 65 74
www.histologia.sum.edu.pl

Kierownik Zakładu:
Prof. dr hab. n. med. Ryszard Wiaderkiewicz, prof. nadzw. SUM

Zespół Zakładu:
Dr n. med. Katarzyna Bogus – wykładowca
Dr n. med. Monika Ciupińska-Kajor – asystent
Dr n. med. Ewa Czech – specjalista
Dr n. med. Artur Pałasz – adiunkt
Dr n. farm. Aleksandra Suszka-Świtek – adiunkt
Mgr Ewa Rojczyk-Gołębiewska – doktorantka
Barbara Kot – st. technik
Agata Krejza – sekretarka
Jolanta Kromp – st. technik

khc1-zespol
Zespół Zakładu – od lewej: Jolanta Kromp, Barbara Kot, dr Aleksandra Suszka-Świtek, dr Katarzyna Bogus,
dr Ewa Czech, Agata Krejza, dr Artur Pałasz, mgr Ewa Rojczyk-Gołębiewska, dr Monika Ciupińska-Kajor,
prof. Ryszard Wiaderkiewicz.

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Pracownicy Zakładu Histologii prowadzą zajęcia dydaktyczne z przedmiotu histologia z embriologią i elementami cytofizjologii dla studentów I roku oraz z podstaw medycyny klinicznej dla studentów III roku Wydziału Lekarskiego w Katowicach, realizują program dydaktyczny z historii medycyny dla studentów I roku, z histologii dla studentów III roku oraz z embriologii dla studentów IV roku medycyny kursów anglojęzycznych, prowadzą także zajęcia z przedmiotu metody biologii molekularnej dla studentów I roku Studium Doktoranckiego Wydziału Lekarskiego w Katowicach.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

W Zakładzie Histologii funkcjonują obecnie dwa zespoły naukowe:
1) zespół biologii molekularnej, w skład którego wchodzą pracownie biochemiczna, analizy białek i kwasów nukleinowych oraz cyfrowej analizy obrazu;
2) zespół histologiczny, w skład którego wchodzą pracownie: immunohistochemiczna, histochemiczna i morfologiczna.
Tematyka badań realizowanych w jednostce dotyczy przede wszystkim mikrosomalnego układu monooksygenaz zależnych od cytochromu P450, ale też od aktywności enzymów markero-wych, ultrastruktury komórkowej i morfologii narządów w odniesieniu do: wieku, narażenia na czynniki środowiskowe, leki psychotropowe, składniki środków antykoncepcyjnych, a także regeneracji narządów, ze szczególnym uwzględnieniem roli komórek niezróżnicowanych. Istotny element działalności naukowej jednostki stanowią badania procesów neurogenezy w organizmach dojrzałych w warunkach ekspozycji na czynniki środowiskowe, w tym głównie leki ma-jące swój punkt uchwytu w strukturach mózgowia. Badania te realizowane są we współpracy z innymi jednostkami SUM, m.in. z Katedrą Psychiatrii, Katedrą i Kliniką Chirurgii Ogólnej i Naczyń, Katedrą Biologii Molekularnej i Genetyki oraz Katedrą i Kliniką Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej. Zakład współpracuje również z ośrodkami spoza Uczelni, tj. Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie.