Jednostka

FZK
Zakład Biologii Komórki / Department of Cell Biology

Kierownik: dr hab. n. med. Małgorzata Latocha Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

41-200 Sosnowiec, ul. Jedności 8
tel. 32  3641210-14, 3641136

Kierownik jednostki: dr hab.n.med. Małgorzata Latocha

Pracownicy jednostki:

dr n.med. Dariusz Kuśmierz
dr n.med. Dominika Nawrocka-Musiał
dr n.med. Elektra Sliupkas-Dyrda
dr n.med. Aleksandra Zielińska

Działalność dydaktyczna:

W ramach działalności dydaktycznej Zakład Biologii Komórki prowadzi zajęcia z zakresu podstaw biologii dla przyszłych farmaceutów (Biologia i genetyka), diagnostów laboratoryjnych (Biologia medyczna), biotechnologów medycznych (Biologia komórki, Biologia komórki nowotworowej) oraz dla słuchaczy studiów licencjackich na kierunku kosmetologia (Biologia i genetyka), jak również zajęcia z metod stosowanych w hodowlach komórek in vitro (Kultury tkankowe i komórkowe roślin i zwierząt) dla studentów kierunku biotechnologia medyczna. W ramach zajęć fakultatywnych proponujemy seminaria: Podstawy hodowli komórkowych,  Zastosowanie hodowli komórkowych w testach biologicznych, Metody i procedury laboratoryjne kontrolowanego rozrodu oraz Molekularne aspekty nowotworzenia i diagnostyka chorób nowotworowych.

Przy Zakładzie Biologii Komórki - od 2005r. - działa Studenckie Koło Naukowe (opiekun koła dr Małgorzata Latocha)

Działalność naukowa:

Działalność naukowa jednostki skupia się na ocenie biologicznych i molekularnych efektów działania różnych związków (naturalnych i syntetycznych) o potencjalnych właściwościach terapeutycznych na komórki nowotworowe i prawidłowe. Analizujemy też molekularne skutki terapii fotodynamicznej i biostymulacji światłem lasera. W badaniach dotyczących terapii fotodynamicznej (PDT) koncentrujemy swoje prace na działaniu substancji fotouczulającej Fotolon (kompleks chlorinu e6 (13-karboksy-17-[2-karboksyetylo]15-karkosymetylo-17,18-trans-dihydro-3winylo-8etylo-2,7,12,18-tetrametyloporfiryna) z poliwinylopirolidonem (PVP)). Jednostka posiada własną pracownię hodowli komórkowych in vitro z bankiem komórek (linie zakupione w ATCC i DSMZ oraz linie wyprowadzone od pacjentów), pracownię mikroskopową (mikroskopy świetlne, mikroskopy odwrócone, mikroskop fluorescencyjny i kontrastowo fazowy z system wizualizacji).