Jednostka

FSF-2
Zakład Farmacji Aptecznej /  Department of Community Pharmacy

Kierownik: dr hab. n. farm. Paweł Olczyk Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

41-200 Sosnowiec, ul. Kasztanowa 3
tel. 269-98-31 , 269-98-39, tel./fax 269-98-39

Skład osobowy:

• Dr hab. n. farm. Paweł Olczyk – Kierownik Zakładu

Pracownicy:

• Dr n. farm. Ewa Długosz - wykładowca
  • mgr farm. Ewa Waluga - asystent
  • Elżbieta Palusińska - starszy technik

Misja Zakładu

Zakład Farmacji Aptecznej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, działając w obszarach dydaktyczno-wychowawczym oraz naukowo-badawczym, swój rozwój ściśle związał z misją Uczelni.

Misją Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jako integralnej części narodowego systemu edukacji i nauki, jest odkrywanie i przekazywanie prawdy poprzez prowadzenie badań naukowych i kształcenie studentów

AKTUALNA PROBLEMATYKA BADAWCZA

• Aspekty opieki farmaceutycznej w wybranych jednostkach chorobowych - cukrzyca typu 2, nadciśnienie, astma, depresja i bezsenność.
  • Badania podstawowe dotyczące propolisu i pyłku pszczelego oraz wybranych postaci leku zawierających propolis i pyłek pszczeli.
  • Praktyczne przygotowanie studentów do pracy w aptece poprzez realizację zagadnień związanych z opieką farmaceutyczną i diagnostycznymi aspektami opieki farmaceutycznej w aptece ogólnodostępnej.
  • Omawianie zagadnień związanych z realizacją recept i doradztwem farmaceutycznym.
  • Praktyczna nauka pracy z programem aptecznym Kamsoft.

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

• Opieka farmaceutyczna – kierunek – Farmacja, jednolite studia magisterskie, V rok
  • Farmacja praktyczna w aptece – kierunek – Farmacja, jednolite studia magisterskie, V rok
  • Diagnostyczne aspekty opieki farmaceutycznej – kierunek – Farmacja, jednolite studia magisterskie, IV rok
  • Nowoczesne leki onkologiczne - aspekty opieki farmaceutycznej – kierunek – Farmacja, jednolite studia magisterskie, V rok

Szkolenia

Zakład Farmacji Aptecznej prowadzi szkolenia i kursy organizowane przez Kolegium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego SUM w ramach:

• specjalizacji dla farmaceutów z Farmacji Aptecznej
  1. Opieka farmaceutyczna w cukrzycy.
    Znaczenie wczesnego rozpoznawania choroby, prowadzenie profilaktyki, monitorowanie przebiegu leczenia. Sposoby identyfikowania osób o dużym zagrożeniu, edukacja chorego i rodziny w celu ograniczenia czynników ryzyka, zajęcia warsztatowe z prawidłowego posługiwania się systemami dozowania insuliny oraz stosowania urządzeń pomiarowych – rodzaje i zasada działania glukometrów.
  2. Opieka farmaceutyczna w chorobach układu sercowo-naczyniowego, ze szczególnym uwzględnieniem nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej.
    Znaczenie wczesnego rozpoznawania choroby, sposoby identyfikowania osób o dużym zagrożeniu, prowadzenie profilaktyki, monitorowanie przebiegu leczenia. Edukacja chorego i rodziny w celu ograniczenia czynników ryzyka, znaczenie prawidłowej diety i aktywności fizycznej jako czynników prozdrowotnych, zasady prawidłowego posługiwania się urządzeniami pomiarowymi – pomiar ciśnienia krwi.