Jednostka

• mgr farm. Ewa Waluga - asystent
  • Elżbieta Palusińska - starszy technik

Działalność dydaktyczna:

• Technologia Postaci Leku I – kierunek – Farmacja, jednolite studia magisterskie, III rok
  • Technologia Postaci Leku II – kierunek – Farmacja, jednolite studia magisterskie, IV rok
  • Opieka farmaceutyczna – kierunek – Farmacja, jednolite studia magisterskie, V rok
  • Farmacja praktyczna w aptece – kierunek – Farmacja, jednolite studia magisterskie, V rok
  • Diagnostyczne aspekty opieki farmaceutycznej – kierunek – Farmacja, jednolite studia magisterskie, IV rok
  • Nowoczesne leki onkologiczne - aspekty opieki farmaceutycznej – kierunek – Farmacja, jednolite studia magisterskie, V rok
  • Fakultet: Hormony i Biopreparaty
  • Fakultet: Farmacja Przemysłowa

Szkolenia

Zakład Farmacji Aptecznej prowadzi szkolenia i kursy organizowane przez Kolegium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego SUM w ramach:

• specjalizacji dla farmaceutów z Farmacji Aptecznej
  • Opieka farmaceutyczna w cukrzycy.
    Znaczenie wczesnego rozpoznawania choroby, prowadzenie profilaktyki, monitorowanie przebiegu leczenia. Sposoby identyfikowania osób o dużym zagrożeniu, edukacja chorego i rodziny w celu ograniczenia czynników ryzyka, zajęcia warsztatowe z prawidłowego posługiwania się systemami dozowania insuliny oraz stosowania urządzeń pomiarowych – rodzaje i zasada działania glukometrów.
  • Opieka farmaceutyczna w chorobach układu sercowo-naczyniowego, ze szczególnym uwzględnieniem nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej.
    Znaczenie wczesnego rozpoznawania choroby, sposoby identyfikowania osób o dużym zagrożeniu, prowadzenie profilaktyki, monitorowanie przebiegu leczenia. Edukacja chorego i rodziny w celu ograniczenia czynników ryzyka, znaczenie prawidłowej diety i aktywności fizycznej jako czynników prozdrowotnych, zasady prawidłowego posługiwania się urządzeniami pomiarowymi – pomiar ciśnienia krwi.

Aktualna problematyka badawcza:

• Zakład Technologii Postaci Leku
  • Technologia stałych doustnych postaci leku o modyfikowanym procesie uwalniania substancji czynnej
  • Optymalizacja technologii syntezy wybranych mikropostaci (mikrosfery, liposomy) celem uzyskania kontrolowanego procesu uwalniania i wchłaniania
  • Współczesne problemy Receptury Aptecznej
  • Badania nad uwalnianiem i retencją skórną wybranych substancji czynnych z preparatów półstałych
  • Badania niezgodności w fazie farmaceutycznej leków recepturowych i badania nad trwałością leków recepturowych
  • Płyny prezerwacyjne do przechowywania narządów i tkanek w procesach transplantacji
  • Wpływ składu masy tabletkowej na dostępność mikro- i makroelementów
  • Badania nad zastosowaniem jonitów i ultrafiltracji do oczyszczania hormonów i ich trwałości
  • Izolacja białek wiążących hormony z osocza ludzkiego
  • Badania związane z wykorzystaniem nowych podłoży w formułowaniu półstałych postaci leku
  • Opracowanie procedur dotyczących sporządzania leków recepturowych i aptecznych z oceną ich jakości
  • Zakład Farmacji Aptecznej
  • Aspekty opieki farmaceutycznej w wybranych jednostkach chorobowych - cukrzyca typu 2, nadciśnienie, astma, depresja i bezsenność.
  • Badania podstawowe dotyczące propolisu i pyłku pszczelego oraz wybranych postaci leku zawierających propolis i pyłek pszczeli.
  • Praktyczne przygotowanie studentów do pracy w aptece poprzez realizację zagadnień związanych z opieką farmaceutyczną i diagnostycznymi aspektami opieki farmaceutycznej w aptece ogólnodostępnej.
  • Omawianie zagadnień związanych z realizacją recept i doradztwem farmaceutycznym.
  • Praktyczna nauka pracy z programem aptecznym Kamsoft.

Misją Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jako integralnej części narodowego systemu edukacji i nauki, jest odkrywanie i przekazywanie prawdy poprzez prowadzenie badań naukowych i kształcenie studentów.

Zakład Technologii Postaci Leku i Zakład Farmacji Aptecznej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, działając w obszarach dydaktyczno-wychowawczym oraz naukowo-badawczym, swój rozwój ściśle związał z misją Uczelni.

Inne informacje:

Pod opieką Zakładu Technologii Postaci Leku Katedry Farmacji Stosowanej działają naukowo również Organizacje Studenckie:

• Studenckie Towarzystwo Farmacji Przemysłowej
  • Koło Naukowe „Farmacja Stosowana” przy Zakładzie Technologii Postaci Leku