Jednostka

FPA
Katedra i Zakład Patologii
Department of Pathology

Kierownik: dr hab. n. med. Barbara Stawiarska-Pięta Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

41-200 Sosnowiec, ul. Ostrogórska 30
tel. 32 364 13 50, 32 364 13 51

Kierownik jednostki:

• dr hab. n. med. Barbara Stawiarska-Pięta

Pracownicy jednostki:

• Dr hab. n. med. Barbara Stawiarska-Pięta, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Dr n. med. Agata Kabała-Dzik, adiunkt, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Dr n. med. Magdalena Wyszyńska, adiunkt, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Dr n. med. Robert Kubina, adiunkt, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • mgr Anna Kleczka, wykładowca, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • st. technik Anna Poręba
  • st. technik Ewa Pośpiech

Działalność dydaktyczna:

Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu

Kierunek: analityka medyczna

• histologia - I roku (wykłady, ćwiczenia, seminaria)
  • patomorfologia - II rok (wykłady, ćwiczenia, seminaria)
  • patofizjologia- II rok (wykłady, ćwiczenia, seminaria)
  • cytologia kliniczna - III rok (wykłady, ćwiczenia)

Kierunek: farmacja

• patofizjologia- II rok (wykłady, ćwiczenia, seminaria )

Kierunek: biotechnologia medyczna (studia II stopnia)

• patologia- I rok (wykłady, ćwiczenia)

Kształcenie Podyplomowe

Studia podyplomowe na kierunku analityka medyczna:

• Histologia - I rok
  • Patomorfologia - I rok
  • Patofizjologia - I rok
  • Cytologia kliniczna - II rok

W Katedrze i Zakładzie Patologii realizują swoje prace magisterskie studenci V roku kierunku analityka medyczna. Prace doktorskie wykonują słuchacze Studium Doktoranckiego. W ramach Studium realizują także godziny dydaktyczne.

Działalność naukowa:

Główne kierunki badań:

• Badania kliniczne związane z poszukiwaniem nowych swoistych markerów nowotworowych oraz oznaczeniem nowych wskaźników biochemicznych, mogących mieć znaczenie w diagnostyce i kontroli leczenia nowotworów;
  • Ocena wpływy antyoksydantów oraz propolisu na apoptozę, cytotoksyczność, układ oksydacyjno-redukcyjny komórek narażonych na jony fluorkowe w badaniach in vitro.
  • We współpracy z Katedrą Biochemii Ogólnej Wydziału Lekarskiego SUM w Zabrzu prowadzone są badania dotyczące wpływu diet o różnym składzie (utlenione oleje, oliwa) na zmiany morfologiczne w narządach wewnętrznych, a także możliwości zapobiegania zmianom przez wzbogacenie diety antyoksydantami;
  • Badania dotyczące oceny właściwości antyproliferacyjnych, cytotoksycznych oraz proapoptotycznych wybranych apifarmakoterapeutyków oraz substancji czynnych pochodzenia naturalnego w badaniach in vitro
  • Ocena wpływu wybranych flawonoidów na proliferację, apoptozę oraz migrację komórek nowotworów regionu głowy i szyi ze szczególnym uwzględnieniem raka języka oraz gardła.

Podstawowe techniki badawcze:

• Ocena zmian morfologicznych dokonywana jest w oparciu o preparaty parafinowe wykonywane na mikrotomie saneczkowym lub uzyskiwane z materiału zamrożonego na mikrotomie mrożeniowym z wykorzystaniem różnych metod histochemicznych.
  • Badania na hodowlach prowadzone są w oparciu o wykorzystanie technik badawczych takich jak PCR, PCR in situ, fluorescencja oraz oznaczenie markerów procesu apoptozy oraz proliferacji przy użyciu technik immunoenzymatycznych.