Jednostka

FNB
Katedra i Zakład Podstawowych Nauk Biomedycznych / Department of Basic Biomedical Science

Kierownik: prof. dr hab. n. med. Barbara Błońska-Fajfrowska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

41-200 Sosnowiec, ul. Kasztanowa 3
tel. Sekretariat: 269-98-30, fax 269-98-33, Laboratorium Rezonansu Stochastycznego: 269-98-38

Kierownik jednostki:

• prof. dr hab. n.med. Barbara Błońska-Fajfrowska, profesor zwyczajny

Pracownicy jednostki:

• prof. dr hab. n.med. Krzysztof Jonderko, profesor zwyczajny
  • prof. dr hab. n.med. Antoni Stadnicki, profesor nadzwyczajny
  • dr hab. n.med. Anna Kasicka-Jonderko, adiunkt
  • dr hab. n.med. Joanna Musialik, adiunkt
  • dr n.med. Małgorzata Bożek, adiunkt
  • dr n.med. Beata Krusiec-Świdergoł, adiunkt
  • dr n. farm. Sławomir Wilczyński, adiunkt
  • dr n.med. Magdalena Hartman-Petrycka, asystent
  • dr n.med. Magdalena Kamińska, asystent
  • dr n. biol. Ewa Klimacka-Nawrot, starszy wykładowca
  • dr n.med. Michał Petelenz, starszy wykładowca
  • dr n.med. Wanda Suchecka, starszy wykładowca
  • mgr Agata Lebiedowska, starszy technik
  • mgr Eliza Sydor, starszy technik
  • mgr Małgorzata Zbrojkiewicz, starszy technik
  • Anna Peplińska-Oziębło, starszy technik

Działalność dydaktyczna:

W Katedrze prowadzone są następujące zajęcia dydaktyczne:

• Anatomia dla studentów I roku kierunku Analityka medyczna
  • Fizjologia dla studentów I roku kierunku Analityka medyczna
  • Propedeutyka nauk medycznych dla studentów V roku kierunku Analityka medyczna
  • Farmakoterapia kliniczna z naukową informacją o leku dla studentów V roku kierunku Farmacja
  • Anatomia i fizjologia człowieka z elementami ergonomii dla studentów I roku kierunku Biotechnologia medyczna I°
  • Anatomia dla studentów I roku kierunku Farmacja
  • Fizjologia z elementami ergonomii dla studentów I roku kierunku Farmacja
  • Anatomia dla studentów I roku kierunku Kosmetologia I°
  • Fizjologia i patofizjologia dla studentów I roku kierunku Kosmetologia I°
  • Sensoryka i środki zapachowe dla studentów I roku kierunku Kosmetologia II°
  • Hydroterapia dla kosmetologów dla studentów I roku kierunku Kosmetologia II°
  • Fizjologia dla studentów I roku studiów podyplomowych kierunku Analityka medyczna
  • Anatomia dla studentów I roku studiów podyplomowych kierunku Analityka medyczna
  • Morfologia głowy dla studentów I roku studiów podyplomowych kierunku Kosmetologia
  • Dokumentacja obrazowa do celów diagnostycznych i terapeutycznych fakultet dla studentów I roku kierunku Kosmetologia II°

Działalność naukowa:

Zgodnie z załącznikami:

Działalność usługowa:

Rodzaj świadczonych usług:
Ekspertyzy i analizy funkcjonalne w zakresie następujących obszarów działań:

W oparciu o analizę źródeł
Opinie dotyczące innowacyjności technologicznych (procesowych, produktowych) i nietechnologicznych projektów związanych z naukami biologiczno-medycznymi.

W oparciu o badania

Dietetyka, chemia kosmetyczna

• Ocena hedoniczna próbek smakowych i zapachowych.
  • Ocena sensoryczna środków spożywczych i produktów kosmetycznych (wygląd, zapach, smak, konsystencja, tekstura, wpływ temperatury, cechy indywidualne produktu zależne od przeznaczenia/rodzaju produktu).
  • Ocena wartości energetycznej i odżywczej, wyznaczanie wskaźników dla diabetyków środków spożywczych i leków na podstawie deklaracji lub/i badań laboratoryjnych.
  • Wyznaczanie indeksu glikemicznego produktów spożywczych i leków.

Diagnostyka niszowa

• Ocena diagnostyczna: sprawności narządu smaku i narządu węchu, balansu ciała, składu ciała, składu powietrza wydychanego po obciążeniu znacznikami.

Farmacja i medycyna estetyczna:

• Ocena wpływu leków, suplementów diety i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia na cechy fizjologiczne oraz zmiany patologiczne skóry i jej przydatków.
  • Ocena implantów i wypełniaczy (stosowanych w kosmetologii i w medycynie estetycznej) w miejscu implantacji.
  • Identyfikacja spektralna barwników w tatuażach i inkrustacjach pourazowych skóry
  • Ocena właściwości preparatów leczniczych i kosmetycznych w kontakcie ze skórą.
  • Ocena uwalniania składników z formulacji farmaceutycznych i kosmetycznych, dostępności biologicznej substancji czynnych, itp.

Możliwość rozszerzenia asortymentu usług w zależności od zapotrzebowania.

Odbiorcy usług:
Podmioty składające aplikacje o finansowanie w ramach programów związanych z naukami biologiczno- medycznymi, indywidualni kontrahenci mający potrzeby weryfikacji produktów farmaceutycznych, kosmetycznych, spożywczych, itp.

Cennik:
Ceny umowne ustalane są indywidualnie, w zależności od rodzaju i stopnia złożoności ekspertyzy.

Jednostka wykonująca usługi:
Katedra i Zakład Podstawowych Nauk Biomedycznych
ul. Kasztanowa 3
tel. 32 269-98-30, fax 32 269-98-33
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (dla działalności diagnostyczno-usługowej)

Współpraca międzynarodowa:

Zgłoszenie tematu pn. Ilościowa analiza porównawcza skuteczności preparatów tradycyjnej medycyny indyjskiej z pochodnymi azolowymi stosowanymi w farmakoterapii miejscowej grzybicy skóry gładkiej do programu wymiany osobowej z Republiką Indii na lata 2016-2018