Jednostka

FFK
Katedra i Zakład Farmakologii / Department of Pharmacology

Kierownik: dr hab. n. farm. Joanna Folwarczna Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

41-200 Sosnowiec, ul. Jagiellońska 4
tel. 3641540

Kierownik jednostki:

• dr hab. n. farm. Joanna Folwarczna

Pracownicy jednostki:

• dr hab. n. farm. Maria Pytlik, prof. nadzw. SUM
  • dr hab. n. farm. Urszula Cegieła
  • dr hab. n. med. Leszek Śliwiński
  • dr n. farm. Aleksandra Janas
  • mgr Izabela Bujacz
  • Justyna Kozłowska
  • Zofia Pytel

Działalność dydaktyczna:

• Farmakologia z farmakodynamiką na kierunku farmacja
  • Farmakologia na kierunku analityka medyczna
  • Farmakologia na kierunku kosmetologia
  • Podstawy farmakologii na kierunku biotechnologia (fakultet)
  • Ćwiczenia specjalistyczne i prace magisterskie

Działalność naukowa:

Katedra i Zakład Farmakologii zajmuje się farmakologią układu kostnego. Prowadzone są badania wpływu leków oraz roślinnych substancji czynnych na układ kostny w różnych modelach eksperymentalnej osteoporozy in vivo (m. in. wywołanej niedoborem estrogenów lub androgenów, nadmiarem glikokortykosteroidów, cukrzycą), a także badania molekularnych mechanizmów działania leków w hodowlach komórkowych komórek kostnych (osteoblastów i osteoklastów) in vitro.