Jednostka

FFB
Katedra i Zakład Biofizyki / Department of Biophysics

Kierownik: prof. zw. dr hab. n. fiz. Barbara Pilawa Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

41-200 Sosnowiec, ul. Jedności 8
tel. od 3641160 do 3641165

Skład osobowy Katedry i Zakładu Biofizyki

Prof. zw. dr hab. n. fiz. Barbara Pilawa - Kierownik Katedry i Zakładu
Biofizyki
Tel. (032) 364 11 60

dr n. med. Magdalena Zdybel - Adiunkt
Tel. (032) 364 11 62

dr n. med. Anita Stanjek-Cichoradzka - Adiunkt

dr n. med. Małgorzata Stec - Adiunkt

dr n. med. Paweł Ramos - Adiunkt

dr n. przyr. Adam Bogacz - starszy wykładowca
Tel. (032) 364 11 62

Małgorzata Pieprzyca- starszy technik

Działalność dydaktyczna Katedry i Zakładu Biofizyki

Przedmioty podstawowe:

• Biofizyka dla kierunków: farmacja, kosmetologia.
  • Biofizyka Medyczna dla kierunku analityka medyczna.
  • Fizyka i biofizyka dla kierunku biotechnologia medyczna.
  • Fizykoterapia dla kierunku kosmetologia.
  • Podstawowa aparatura w kosmetologii dla kierunku kosmetologia.
  • Aparatura w kosmetologii dla kierunku kosmetologia.
  • Wolne rodniki w biologii i medycynie dla kierunku biotechnologia medyczna.
  • Diagnostyka izotopowa dla kierunku analityka medyczna.

Działalność naukowa Katedry i Zakładu Biofizyki

• właściwości wolnorodnikowe różnych typów komórek nowotworowych,
  • zmiany w układzie wolnych rodników komórek nowotworowych poddanych terapii fotodynamicznej badania metodą EPR
  • zastosowanie paramagnetycznych próbek węglowych w roli sond tlenometrycznych w biologii oraz w medycynie
  • zastosowanie spektroskopii elektronowego rezonansu paramagnetycznego (EPR) w badaniach biopolimerów melaninowych, ich kompleksów z para- i diamagnetycznymi jonami metali oraz substancjami leczniczymi,
  • wpływ dawki i rodzaju promieniowania na właściwości paramagnetyczne substancji leczniczych,
  • badanie procesów powstawania wolnych rodników w lekach w trakcie ich sterylizacji,
  • ocena oddziaływania preparatów kosmetycznych z wolnymi rodnikami.

Koło naukowe STN

Od marca 2006 roku przy Katedrze i Zakładzie Biofizyki działa