Jednostka

FCA-2
Zakład Chemii Analitycznej / Department of Analytical Chemistry

Kierownik: prof. dr hab. n. chem. Alina Pyka - Pająk Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

41-200 Sosnowiec, ul. Jagiellońska 4
tel. 364 1560, 3641530

Kierownik jednostki:

• Prof. dr hab. n. chem. Alina Pyka – Pająk

Pracownicy jednostki:

• Prof. dr hab. n. chem. Alina Pyka - Pająk - kierownik Zakładu tel. 32 364 15 30 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Dr hab. n. farm. Małgorzata Dołowy - adiunkt  tel. 32 364 15 60  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Dr n. chem. Katarzyna Bober - adiunkt  tel. 32 364 15 60  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Dr n. biol. Grażyna Janikowska - adiunkt  tel. 32 364 15 60  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Dr n. farm. Wioletta Parys - adiunkt  tel. 32 364 15 60  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Dr n. med. Ewa Kurzeja - adiunkt
  • Mgr Danuta Gurak - specjalista chemik   tel. 32 364 15 60  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Działalność dydaktyczna:

Zakład realizuje zajęcia dydaktyczne z następujących przedmiotów:

• Chemia Analityczna I  (kierunek Farmacja i Analityka Medyczna – jednolite studia magisterskie)
  • Chemia Analityczna (kierunek Analityka Medyczna – jednolite studia magisterskie)
  • Ćwiczenia specjalizacyjne – chromatografia cieczowa; w tym chromatografia cienkowarstwowa (TLC) w połączeniu z densytometrią oraz ultra wysokosprawna chromatografia cieczowa (UHPLC), a także spektrofotometria w zastosowaniu do badania związków biologicznie czynnych, dla studentów V roku kierunku farmacja i kierunku analityka medyczna

Studenckie Koło Naukowe

• Od październiku 2012 roku przy Zakładzie Chemii Analitycznej działa Studenckie Koło Naukowe. Jego członkowie realizują tematy badawcze związane z wykorzystaniem techniki TLC w połączeniu z densytometrią oraz UHPLC w analizie farmaceutycznej różnych substancji leczniczych

Warsztaty z chemii dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

• Od 2010 roku Zakład Chemii Analitycznej prowadzi warsztaty z chemii dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych organizowane co roku podczas Dni Otwartych Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, a także w ramach współpracy z liceami

Działalność naukowa:

Nasza praca naukowa obejmuje następujące kierunki badawcze:

• Optymalizację warunków rozdziału związków biologicznie aktywnych techniką chromatografii cieczowej (TLC i UHPLC)
  • Zastosowanie nowych odczynników wywołujących różne klasy związków organicznych, w tym biologicznie aktywnych rozdzielanych techniką chromatografii cienkowarstwowej
  • Zastosowanie wybranych deskryptorów strukturalnych w analizie QSRR, QSAR, QSPR związków biologicznie czynnych
  • Badanie lipofilowości wybranych związków o właściwościach biomedycznych
  • Chromatograficzne badanie chemicznej trwałości wybranych leków
  • Densytometryczna i spektrodensytometryczna ocena czystości i zanieczyszczeń występujących w lekach
  • Zastosowanie TLC i densytometrii do ilościowego oznaczania wybranych leków

Wyżej wymienione zagadnienia związane są z problematyką z zakresu chemii analitycznej. W zakresie tej problematyki realizowane są w Zakładzie prace magisterskie. Ścisły związek z realizowanym przez Zakład przedmiotem o nazwie Chemia Analityczna posiadają badania prowadzone z wykorzystaniem techniki chromatografii cieczowej (UHPLC i TLC).

Inne informacje:

Zakład Chemii Analitycznej jest w posiadaniu następującej aparatury badawczej:

• Densytometr TLC Scanner 3 z oprogramowaniem winCATS firmy Camag
  • Automatyczny Aplikator TLC Linomat z oprogramowaniem winCATS firmy Camag
  • Spektrofotometr UV-Vis z zewnętrznym oprogramowaniem podstawowym WinAspect Basic firmy Analytik Jena AG
  • Chromatograf cieczowy UHPLC z detektorem UV-Vis oraz CAD firmy Thermo Scientific