Jednostka

FCA-1
Zakład Chemii Ogólnej i Nieorganicznej / Department of General and Inorganic Chemistry

Kierownik: prof. dr hab. n. med. Andrzej Sobczak Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

41-200 Sosnowiec, ul. Jagiellońska 4

Działalność naukowo-badawcza

Zakładu obejmuje następujące kierunki badawcze:

a) optymalizacja chromatograficznych metod rozdziału i identyfikacji wybranych substancji chemicznych
b) wykorzystanie metod fotokatalitycznych i sorpcyjnych w procesach degradacji i usuwania zanieczyszczeń ze środowiska wodnego
c) analiza chemiczna toksycznych składników dymu tytoniowego i prognozowanie narażenia biernych palaczy na dym tytoniowy
d) badanie biomarkerów narażenia na dym tytoniowy
e) badanie biochemicznych aspektów aterogenności dymu tytoniowego

Wyżej wymienione zagadnienia związane są z problematyką z zakresu chemii ogólnej, nieorganicznej oraz chemii analitycznej. W zakresie tej problematyki realizowane są w Zakładzie prace magisterskie. Ścisły związek z realizowanym przez Zakład przedmiotem o nazwie Chemia Ogólna i Nieorganiczna posiadają badania prowadzone z wykorzystaniem zjawiska fotokatalizy oraz metod analizy chemicznej toksycznych składników dymu tytoniowego.

Działalność dydaktyczno-wychowawcza Zakładu

Zakład realizuje zajęcia dydaktyczne z następujących przedmiotów:

• Chemia Ogólna i Nieorganiczna (kierunek Farmacja i Analityka Medyczna – jednolite studia magisterskie)
  • Chemia Ogólna (kierunek Analityka Medyczna – studia pierwszego stopnia)
  • Chemia (kierunek Bioinformatyka – studia pierwszego stopnia)
  • Chemia Ogólna, Organiczna i Fizyczna (kierunek Biotechnologia – jednolite studia magisterskie, zajęcia z Chemii Ogólnej)

Przy Zakładzie Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Katedry Chemii Ogólnej i Analitycznej działa Koło Studenckiego Towarzystwa Naukowego. Członkami tego Koła w roku akademickim 2004/2005 było 10 studentów z kierunków Farmacja i Analityka Medyczna, a w roku akademickim 2005/2006 6 studentów z kierunku Farmacja. W latach 2004-2006 zastało opublikowanych lub przyjętych na zjazd 16 publikacji i doniesień zjazdowych, których autorami są członkowie Koła STN. Ponadto, w latach 2002-2004 członek Koła STN M. Ł. Goniewicz zastał trzykrotnie nagrodzony za prace wygłoszone na zjazdach naukowych.