Jednostka

mgr farm. Katarzyna Kowalik – wykładowca

Działalność naukowo-badawcza

Tematyka:

• Ocena naturalnych zasobów roślin leczniczych w szacie roślinnej Polski metodami geobotanicznymi.
  • Wykorzystanie mszaków w ocenie stanu zachowania środowiska przyrodniczego.
  • Roślinne surowce kosmetyczne i ich naturalne zasoby w Polsce.
  • Historia leku naturalnego

Działalność dydaktyczno-wychowawcza

Wiedza i doświadczenie zdobyte podczas prowadzenia działalności naukowej pracowników jednostki są przekazywane studentom, młodym pracownikom nauki oraz młodzieży licealnej, a także innym osobom zainteresowanym podaną problematyką.

W Katedrze prowadzi się:

1. zajęcia z młodzieżą – współpraca ze szkołami ponadgimnazjalnymi
  2. zajęcia dydaktyczne ze studentami –

Botanika Farmaceutyczna – I rok Farmacji
Biologia roślin – I rok Biotechnologii, studia I stopnia
Rośliny kosmetyczne i naturalne surowce lecznicze – II rok Kosmetologii, studia I stopnia
Ziołowe preparaty kosmetyczne - I rok Kosmetologii, studia II stopnia

Fakultety:

Rośliny i surowce olejkowe w kosmetologii – I rok Kosmetologii, studia II stopnia
Kosmetyki naturalne – III rok Kosmetologii, studia I stopnia

Rośliny lecznicze Polski – III rok Farmacji

• a) wyjazdy terenowe ze studentami I roku Farmacji do Parku Śląskiego w Chorzowie lub Palmiarni Miejskiej w Gliwicach
  • b) opieka merytoryczna nad pracami magisterskimi wykonywanymi przez studentów farmacji i kosmetologii
  • c) organizacja naukowa zajęć dydaktycznych - wykładów, prelekcji i ćwiczeń terenowych w ramach działalności botanicznego koła naukowego „ Cedro”
    • zajęcia z młodymi pracownikami naukowymi – uczestnictwo w międzynarodowych warsztatach briologicznych organizowanych co roku przez Sekcję Briologiczną Polskiego Towarzystwa Botanicznego w różnych regionach kraju.
    • prowadzenie zajęć z zakresu zielarstwa i ziołolecznictwa dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
    • czynny udział pracowników Jednostki w organizacji bazy dydaktycznej dla przedmiotów oraz w realizacji toku dydaktycznego w zakresie - wykładów, ćwiczeń laboratoryjnych, seminariów, ćwiczeń specjalistycznych, ćwiczeń terenowych, seminariów magisterskich i licencjackich – na różnych kierunkach studiów tj. farmaceutycznym, kosmetologii oraz biotechnologii
    • seminaria doktoranckie dla słuchaczy Studiów Doktoranckich na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej SUM .
Przy Katedrze i Zakładzie Botaniki Farmaceutycznej działa Studenckie Koło Botaniczne „Cedro”