Jednostka

FBC
Katedra i Zakład Biochemii / Department of Biochemistry

Kierownik: prof. dr hab. n. med. Ludmiła Węglarz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

41-208 Sosnowiec, ul. Jedności 8B
tel. 32 364 1259 do 61, 32 364 1238

Kierownik jednostki:

• prof. dr hab. n. med. Ludmiła Węglarz

Pracownicy jednostki:

• dr n. med. Krzysztof Cholewa – adiunkt
  • dr n. biol. Dorota Domal-Kwiatkowska – wykładowca
  • dr n. med. Małgorzata Kapral – adiunkt
  • dr n. biol. Jolanta Lodowska – adiunkt
  • dr n. med. Ewa Moric-Janiszewska – adiunkt
  • dr n. farm. Sławomir Smolik – adiunkt
  • dr n. farm. Joanna Wawszczyk – adiunkt
  • mgr Andrzej Hollek – specjalista fizyk

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

Katedra realizuje zajęcia dydaktyczne na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej z przedmiotów:

• Biochemia na wszystkich kierunkach studiów, tj. farmacja (II rok), analityka medyczna (II rok), biotechnologia medyczna I stopnia (II rok), kosmetologia I stopnia (II rok),
  • Biochemia medyczna na kierunku biotechnologia medyczna II stopnia (I rok).
  • Ćwiczenia specjalistyczne z metodologią badań naukowych na kierunkach: farmacja (V rok), analityka medyczna (V rok), biotechnologia medyczna II stopnia (II rok), kosmetologia II stopnia (II rok),

oraz zajęcia na Wydziale Lekarskim w Katowicach z przedmiotu

• Biochemistry with elements of chemistry V (kierunek lekarski z wykładowym językiem angielskim, III rok).

Pracownicy Katedry prowadzą zajęcia z przedmiotu Biochemia dla słuchaczy studiów podyplomowych w zakresie analityki medycznej.

Przy Katedrze i Zakładzie Biochemii działa studenckie koło naukowe (STN), którego opiekunem jest prof. dr hab. n. med. Ludmiła Węglarz.

DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA

• czynniki biotyczne i abiotyczne ekosystemu jelita grubego,
  • rola immunoregulatorowa komórek nabłonkowych i miofibroblastów jelita,
  • właściwości przeciwnowotworowe i przeciwzapalne kwasu fitynowego i pterostilbenu,
  • aktywność transkrypcyjna genów regulujących procesy proliferacji, apoptozy oraz inwazyjności i przerzutowania nowotworów,
  • molekularna analiza genezy nadciśnienia tętniczego w łagodnych i złośliwych zmianach nowotworowych gruczołu nadnerczowego (aktywność transkrypcyjna genów uczestniczących w syntezie hormonów sterydowych kory nadnerczy),
  • badanie wariantów polimorficznych genów odpowiedzialnych za metabolizm leków stosowanych w chorobach układu sercowo-naczyniowego.