„Jak robić to co trzeba, aby było tak, jak należy”, nie zaś „robię to co należy, a reszta mnie nie obchodzi” – to myśl przewodnia, jaka przyświecała uczestnikom konferencji „ Perspektywy Ochrony Zdrowia: miejsce Geriatrii w Systemie”, która odbyła się 21 marca 2014 r. w SPSK nr 7 SUM Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. L. Gieca w Katowicach. Honorowy patronat nad konferencją objął JM Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uczestnicy konferencji ocenili, iż jedną z przeszkód wykorzystania potencjału geriatrii jest System Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP), który zakłada finasowanie jednej choroby lub procedury. Wyróżnić w nim można procedury „opłacalne” i „nieopłacalne” dla usługodawców, co prowadzi do poważnej patologii systemu. Pacjenci, zwłaszcza w starszym wieku, dotknięci są zwykle kilkoma chorobami. Wielochorobowość wymaga całościowej diagnostyki oraz kompleksowego postępowania, które jest podejściem optymalnym z punktu widzenia chorego i systemu opieki. Jednak system opieki tego nie uwzględnia, preferując wykonanie określonej procedury, a nie całościowe leczenie chorego. Bardziej całościowa diagnostyka i szerszy zakres leczenia prowadzą do strat „usługodawcy”.

W ramach konferencji p.o. Dyrektora Śląskiego OW NFZ w Katowicach Barbara Bulanowska przedstawiła temat „Miejsce geriatrii w systemie opieki zdrowotnej – plany i oczekiwania Narodowego Funduszu Zdrowia wobec usługodawców”, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii prof. Tomasz Grodzicki – „Bariery rozwoju geriatrii w Polsce”, prezes Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis – „Perspektywy rozwoju geriatrii w Polsce”, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii dr med. Jarosław Derejczyk – „Zmienność potrzeb zdrowotnych wynikająca ze starzenia społeczeństwa. Teoria a praktyka”, kierownik Działu Controllingu SPSK NR 7 SUM GCM mgr Mirosława Trojnacka oraz ordynator Oddziału Geriatrii dr hab. Jan Szewieczek – „Ocenę rentowności świadczeń z zakresu geriatrii na przykładzie rozliczeń grup JGP”, a prorektor ds. nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób wewnętrznych prof. Jan Duława – temat: „Czy istnieje możliwość rozwiązania problemu kolejek – koordynowana opieka zdrowotna”. Organizatorzy mają nadzieję, że wypracowane wnioski będą pomocne w ulepszeniu opieki zdrowotnej zarówno w regionie, jak i w całym kraju.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

Stanowisko Uczestników Konferencji