W sobotę 10 lutego 2018 roku ok. godziny 20.00, w Sosnowcu doszło do  zawalenia kamienicy prawdopodobnie  w wyniku wybuchu butli z gazem. Pod gruzami znalazły się dwie osoby.

O godz. 22.42 zadysponowano dr n.med. Tomasza Męcika-Kronenberga wraz z jego psem labradorem „Basią”, szkolonym do poszukiwania ludzi pod gruzami. Pracujące zespoły ratownicze wyciągnęły żywego przytomnego 80-letniego mieszkańca, który poinformował, że w domu była również jego żona.  Po północy strażakom z JRS Jastrzębie Zdrój wraz z JRG Sosnowiec udało się wydobyć poszukiwaną - niestety 78-letnia kobieta nie przeżyła wybuchu.

Dr n. med. Tomasz Męcik-Kronenberg od wielu lat zajmuje się ochotniczo szkoleniem psów ratowniczych oraz pomaga w wielu trudnych akcjach ratowniczych na terenie Polski, takich  jak katastrofa kolejowa pod Szczekocinami w marcu 2012 roku, czy zawalenie kamienicy w Świebodzicach w kwietniu 2017 roku. Współpracuje również z wydziałami policji ds. poszukiwań osób zaginionych poszukując ludzi na terenie woj. śląskiego.  Odnalazł wraz ze swoimi psami kilkanaście osób. Aktualnie jest przewodnikiem dwóch wyszkolonych psów: labradora i  golden retrievera.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

SUM © 2016-2018