Wyróżnieni

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca otrzymał wyróżnienie w konkursie Sukces Roku 2017 w Ochronie Zdrowia-Liderzy Medycyny w kategorii innowacyjny szpital.

Nagrodzony projekt dotyczył pierwszego w Polsce zastosowania urządzeń telemedycznych w psychiatrii.

W 2016 roku w Oddziale Dziennym Rehabilitacji Psychiatrycznej Zaburzeń Nerwicowych sukcesem zakończono roczne badanie dotyczące skuteczności leczenia pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii paranoidalnej przy pomocy platform telemedycznej. Do badania włączono 290 pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii paranoidalnej.

W czasie prowadzenia badania oceniana była skuteczność leczenia przy pomocy skal klinicznych, zaimplementowanych do platformy telemedycznej: skala globalnego wrażenia klinicznego CGI-S, skala syndromu pozytywnego i negatywnego schizofrenii (PANSS), skala objawów depresyjnych w schizofrenii Calgary. Pacjenci odbywali comiesięczne videokonsultacje z lekarzem, aktywnie potwierdzali pobieranie leków, wykonywali treningi kognitywne oraz byli edukowani przy pomocy wysyłanych poprzez platformę video- i audiobooków. Wyniki badania wykazały znaczną skuteczność leczenia telemedycznego pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii oraz bezpieczeństwo używania telemedycyny w tej grupie chorych.

Gratulujemy!

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]