W dniach 1 i 2 grudnia 2017 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach był współorganizatorem Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2017, wspólnie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, Politechniką Śląską oraz Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach.

Śląski Festiwal Nauki został zainicjowany w 2016 roku we współpracy śląskich uczelni w odpowiedzi na potrzebę promowania nauki oraz edukacji w województwie śląskim.  W trakcie Festiwalu naukowcy oraz popularyzatorzy nauki dzielą się swoją wiedzą, innowacyjnymi wynikami badań oraz ich zastosowaniem w przemyśle i gospodarce, a także prezentują wynalazki i najnowsze osiągnięcia.

W tym roku po raz pierwszy podczas Festiwalu wręczono Śląskie Nagrody Naukowe 2017 dla wyróżnionych przedstawicieli uczelni organizatorskich. Nagrody były przyznawane w następujących grupach: Nauk Humanistycznych i Społecznych, Nauk Ścisłych i Inżynierskich, Nauk o Życiu oraz Nauk o Sztuce i Twórczości Artystycznej.

Laureatami Śląskiej Nagrody Naukowej 2017 w grupie Nauk o Życiu reprezentującymi Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach byli Pan prof. dr hab. n. med. Michał Tendera z Wydziału Lekarskiego w Katowicach, Pan prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański z Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu oraz Pan dr hab. n. med. Sebastian Grosicki z Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu.

Osobom uhonorowanym serdecznie gratulujemy!

Podczas Festiwalu Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach prezentował się w strefie nauk medycznych.

Mgr Gabriela Wanat i studentki z Koła Naukowego Promocji Zdrowia WZP w Bytomiu pokazały, że naukę można znaleźć także w jedzeniu. Na stoisku „kuchni molekularnej” zaprezentowały jak zimny jest ciekły azot i wykorzystały go do szybkiego mrożenia lodowych lizaków z mango, truskawek i pomidora. Nie zabrakło również charakterystycznej dla innowacyjnej kuchni sferyfikacji. Każdy mógł spróbować zamknąć sok owocowy i jogurt naturalny w żelowej otoczce z powszechnego dodatku do żywności pochodzenia naturalnego, alginianu sodu (E-401). Jednak najbardziej zaskakujący dla odwiedzających stoisko okazał się gluten. Ten ciekawy eksperyment wypłukiwania glutenu pod wodą przysporzył dzieciom wiele radości i pokazał jaką rolę spełnia gluten podczas przygotowywania potraw mącznych i dlaczego tak trudno go zastąpić w produktach bezglutenowych.

Dr n. hum. Halina Kulik i mgr Stanisława Dutkiewicz z Zakładu Propedeutyki Pielęgniarstwa WNoZ w Katowicach wraz ze studentkami zaprezentowały skafander geriatryczny – specjalny zestaw opasek uciskowych, obciążników i okularów, który imituje najczęstsze dolegliwości pojawiające się w starszym wieku. Była również możliwość obejrzenia dawnego sprzętu medycznego. Prezentacja oraz ekspozycja spotkały się z dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Dr n. med. Patrycja Dolibog, dr n. med. Paweł Dolibog z Katedry i Zakładu Biofizyki Lekarskiej WLK w Katowicach pozwolili zwiedzającym na poznanie mechanizmów i skutków oddziaływania fizycznych i biofizycznych czynników środowiskowych, naturalnych i sztucznie wytworzonych przez człowieka, na organizm ludzki.

Zakład Pielęgniarstwa Pediatrycznego Katedry Pediatrii WNoZ w Katowicach zorganizował stoisko warsztatowo-pokazowe dla dzieci pod hasłem "Baw się zdrowo, kolorowo".  Pod nadzorem kierownika Zakładu dr n. med. Jolanty Witanowskiej oraz pracowników dr n.med. Anety Warmuz-Wancisiewicz i mgr Urszuli Nowak studenci II roku Pielęgniarstwa przygotowali dla dzieci szereg zabaw, gier, konkursów i zajęć plastycznych. Tematem tych działań był zdrowy tryb życia i  zasady prawidłowego żywienia.

Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Farmacji Fizycznej WFzOML w Sosnowcu podczas swojego pokazu, poprzez serię efektownych doświadczeń chemicznych pokazało zwiedzającym, jak nauka może być ciekawa i pasjonująca, a świat chemika nie jest monochromatyczny.

Na stoisku Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji Oddział Sosnowiec studenci farmacji instruowali jak prawidłowo wykonywać pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz glikemii, a także przeprowadzali analizę składu masy ciała. Przygotowano także „Cukierkową recepturę”, gdzie dzieci zapoznawały się z zasadami wykonywania leków recepturowych w aptece, „Kącik farmakognozji” z eksperymentami  dla najmłodszych oraz rozpoznawaniem surowców roślinnych.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach dla zainteresowanych osób, w swojej ofercie miał również wykłady: „Pyłek pszczeli – suplement diety czy może już lek?” Pani dr n. farm. Anny Rzepeckiej z Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków WFzOML w Sosnowcu, „Czy statystyka kłamie?” Pani dr n. fiz. Elżbiety Chełmeckiej z Zakładu Statystyki WFzOML w Sosnowcu oraz „Poznajemy tajemnice roślin” dr n. farm. Barbary Bacler-Żbikowskiej z Katedry i Zakładu Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa WFzOML w Sosnowcu.

Śląski Festiwal Nauki Katowice 2017 cieszył się w tym roku ogromnym zainteresowaniem i przyciągnął tłumy zwiedzających osób.

Bardzo dziękujemy Wykładowcom oraz Studentom za zaangażowanie i udział w Śląskim Festiwalu Nauki Katowice 2017.

Serdecznie zapraszamy do przystąpienia do kolejnej edycji wydarzenia w 2018 roku.

[Przesłano przez: Aleksandra Wilk]