Plakat PAU

Wszechnica PAU i Muzeum w Gliwicach serdecznie zapraszają na wykład Prof. Tadeusza Niedźwiedzia Katedry Klimatologii, Wydziału Nauk  o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tytuł wykładu: „Ekstremalne zjawiska pogodowe  i anomalie Klimatyczne”.

Wykład odbędzie się w  dniu 30  listopada (czwartek)  o godz. 16.00 w Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a. Wstęp wolny.

Prof. Tadeusz Niedźwiedź, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego jest meteorologiem i klimatologiem. Od 1996 roku pracuje w Uniwersytecie Śląskim jako kierownik Katedry Klimatologii Instytutu Nauk o Ziemi.

Brał udział w wyprawach naukowych na Spitsbergen i w Góry Changaj. Posiada znaczący dorobek naukowy w swojej specjalności. Członek PAU.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

Notka biograficzna.

Tadeusz Niedźwiedź ur. 1942 rok w Bokince Królewskiej, pow. Biała Podlaska,woj. Lubelskie. Studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, Wydział Biologii Nauk o Ziemi, Instytut Geografii (1959-1964). Tytuł profesora nauk przyrodniczych uzyskał w 1992 roku. Pracował w: Uniwersytecie Jagiellońskim i Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Staże naukowe odbył m.in. w Austrii, Francji, Grecji, USA. Brał udział w wyprawach naukowych na Spitsbergen (Norwegia) oraz w Góry Changaj (Mongolia). Od roku 1906 pracuje w Uniwersytecie Śląskim, gdzie przez 18 lat był kierownikiem Katedry Klimatologii. Prof. Niedźwiedź opublikował ok. 289 prac naukowych oraz wypromował 15 doktorów. Odbył staże naukowe m.in. w Austrii, Francji, Grecji, USA. Jest członkiem czynnym PAU i kilku towarzystw naukowych.