Dyplom

Prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, znalazł się w gronie ekspertów w ramach programu „ One Hundred Foreign Experts Plan”. Projekt ma na celu zgromadzenie intelektualistów z całego świata w celu rozwoju prowincji chińskiej Hebei. Ma to związek  z organizacją Zimowych  Igrzysk Olimpijskich w roku 2022, do których przygotowuje się prowincja.

W marcu 2017 roku otwarto konkurs na Eksperta do którego aplikowało ponad 30 osób. Aplikacje musiały być poparte przez instytucje naukowe z Chin i zawierać program rozwoju jednostki naukowej. Recenzentami programu byli eksperci z Chin, a wybór był koordynowany przez departamenty Edukacji, Nauki i Technologii, Spraw Zagranicznych i Finansowy prowincji Hebei.

Grono 1

Prof. Edward Wylęgała zaproponował wprowadzenie innowacyjnych technik operacyjnych w zakresie okulistyki obejmujących przeszczepy warstwowe rogówki, przeszczepy rąbkowych komórek macierzystych, chirurgię jaskry, chirurgię zaćmy oraz prace badawcze nad genetyką wrodzonych chorób oczu.  W związku z nominacją  Prof. Wylegały, Szpital Okulistyczny w Xingtaii, z którym Profesor od lat współpracuje, otrzymał środki na realizację przedstawionego programu, w latach 2018-2019.

Grono 2

W sumie po rygorystycznej ocenie wyłoniono 10 ekspertów spoza Chin dla prowincji Hebei. Prof. Edward Wylęgała jest jedynym Polakiem w tym gronie. W grupie tej znalazł się także  Laureat Nagrody Nobla George Smoot ze Stanów Zjednoczonych. Pozostali specjaliści to: John Crittenden inżynier chemik i  David Farber lekarz weterynarii z USA,  Oene Oenema inżynier rolnictwa z  Holandii, Timothy O’Brien lekarz genetyk z  Irlandii, Katherina Backes biolog z Niemiec, Diane Hildebrandt inżynier elektryk z RPA , Jay Sanjayan inżynier chemik z Australii oraz Florin Stanica inżynier rolnictwa z Rumunii.

Ceremonia wręczenia nominacji na Ekspertów Zagranicznych odbyła się 10 listopada br. w stolicy prowincji Hebei Shijiazhuang.

Gratulujemy!

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]