W poniedziałek 16 października o godz. 11.00 w kampusie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach mieszczącym się w Zabrzu-Rokitnicy odbyła się uroczystość zamknięcia kapsuły czasu zawierającej przesłanie do przyszłych pokoleń.

W uroczystości wzięła udział Wiceprezydent Zabrza – Katarzyna Dzióba, Prezes Zarządu Szpitala Miejskiego w Zabrzu dr n. med. Mariusz Wójtowicz, Dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie dr n. med. Józef Kurek, Prorektorzy SUM: prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta oraz prof. dr hab. n. farm. Stanisław Boryczka, Kanclerz SUM dr n. o zdr. Bernadeta Kuraszewska, Dziekani i Prodziekani Wydziałów SUM, absolwenci i studenci Uczelni oraz przedstawiciele firmy Wodpol Sp. z o.o., która prowadzi prace remontowe w budynkach kampusu i biura projektowego An Archi Group.

Uroczystość poprowadził prof. dr hab. n. med. Maciej Misiołek – Dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu. W imieniu władz Uczelni „List do potomnych” odczytała Prorektor ds. Rozwoju i Promocji Uczelni prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Następnie głos zabrała przedstawicielka absolwentów SUM dr Maria Gajecka-Bożek, która odczytała treść wspomnień, jakie zostały zamknięte w kapsule dla przyszłych pokoleń. Swoje przesłanie dla studentów z przyszłości przygotowała także Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego, a jego treść odczytały Joanna Smolarczyk i Andżelina Ngo.

Po zamknięciu kapsuły, w której zamieszczono także medal i odznakę Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, egzemplarz „Dziennika Zachodniego”, materiały o Zabrzu przekazane przez władze Miasta, nośnik elektroniczny zawierający kopie złożonych do kapsuły listów i  informację o prowadzonej inwestycji, pracownik firmy remontowej odebrał kapsułę z rąk Dziekana prof. Macieja Misiołka celem zamieszczenia jej w specjalnie przygotowanej tytanowo-cynkowej kuli, usytuowanej na szczycie wieży zegarowej.

Miejsce umieszczenia kapsuły nie jest przypadkowe – to właśnie w Rokitnicy, dzisiejszej dzielnicy Zabrza, 20 marca 1948 r. rozpoczęła się działalność uniwersytetu, wtedy jeszcze pod nazwą Akademia Lekarska. Pierwsze budynki dzisiejszego kampusu zostały wzniesione w latach 1902-1904 według projektu berlińskich architektów, braci Emila i Georga Zillmannów. Mieścił się tam Powiatowy Dom dla Inwalidów. W roku 1928 według projektu architekta Teodora Ehla powstały pozostałe zabudowania dookoła obecnego dziedzińca przy ulicy Jordana 19. Przeznaczone były na szpital górniczy i mieszkania personelu. W 1948 roku przekazano budynki powołanej do życia Akademii, które do dziś służą Wydziałowi Lekarskiemu z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym.

W 2014 r. władze uczelni podjęły decyzję o gruntownym remoncie i przebudowie budynków kampusu za ponad 86 mln zł. To największa inwestycja od czasu powstania kompleksu. Obecnie realizowany jest jej pierwszy etap na kwotę ponad 25 mln zł, finansowany ze środków własnych Uczelni. Prace prowadzi firma Wodpol Sp. z o.o., na podstawie projektu wykonanego przez biuro An Archi Group. Celem tej inwestycji jest stworzenie nowoczesnego ośrodka dla rozwoju dydaktyki i nauki. Planuje się również uruchomienie Centrum Naukowo-Badawczego.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]