dr hab. n. med. Zenon Czuba

Postanowieniem z dnia 15 września br., Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł naukowy profesora nauk medycznych dr. hab. n. med. Zenonowi Czubie, kierownikowi  Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Immunologii Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W pracy naukowej prof. dr hab. n. med. Zenon Czuba  prowadzi badania dotyczące m.in.: układów biologicznych generujących reaktywne formy tlenu i azotu; syntezy i własności nitroimidazoli o aktywności biologicznej; składu chemicznego i biologicznych właściwości ekstraktów propolisu; oceny układu immunologicznego w stanach patologicznych i wybranych wskaźników układu immunologicznego w grupach ryzyka związanego ze skażeniami przemysłowymi; preparatów o potencjalnych właściwościach modyfikatorów odpowiedzi biologicznej (BRM); immunotropowych właściwości naturalnych i syntetycznych flawonoidów; regulacji aktywności genomu makrofagów przez flawonoidy w zakresie wybranych indukowalnych mediatorów procesu zapalnego; oceny układu immunologicznego w stanach patologicznych; neuroendokrynologii i psychoimmunologii; insulinopodobnego czynnika wzrostu i erytropoetyny w mleku kobiecym w zależności od czasu trwania ciąży; bakteriologicznej oceny żywności, a także badania immunodiagnostyczne i eksperymentalne w medycynie fizykalnej.

Członek Rady Wydziału Lekarskiego w Zabrzu w latach 1993–1996. W maju 2012 został wybrany Prodziekanem ds. studenckich Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu na kadencję 2012-2016.

Jest autorem/współautorem 72 artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych, 136 streszczeń zjazdowych, 15 rozdziałów w podręcznikach, 21 referatów zjazdowych, a także skryptu "Materiały pomocnicze do egzaminu testowego z mikrobiologii i immunologii dla studentów Wydziału Lekarskiego i Oddziału Stomatologicznego" (Katowice 1994).

Uhonorowany Brązowym Krzyżem Zasługi. Wyróżniony drugą nagrodą Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego za pracę opublikowaną w „Protetyce Stomatologicznej” (1987), a także kilkakrotnie nagrodami rektora ŚAM za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej.

Gratulujemy!

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]