Logo SUM

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, jako jedyna medyczna uczelnia z Polski, został uwzględniony w tegorocznym zestawieniu Academic Ranking of World Universities (ARWU)- znanym jako Lista Szanghajska. W rankingu znalazło się sześć polskich uczelni: Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński w pierwszej pięćsetce uczelni, natomiast w przedziale miejsc od 500 do 800 (ARWU World Top 500 Candidates 2017) – obok Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach są także:  Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Wrocławski.

SUM został także ujęty w zestawieniu ShanghaiRanking's Global Ranking of Academic Subjects 2017 w dziedzinie „medycyna kliniczna” w przedziale miejsc 401-500. Oprócz SUM w rankingu znalazł się także Uniwersytet Jagielloński, Gdański Uniwersytet Medyczny,  Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Twórcy zestawienia pod uwagę biorą  liczbę absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców (wybranych przez Thomson Reuters), liczbę publikacji w czasopismach "Nature" czy "Science", liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

Niedawno Śląski Uniwersytet Medyczny otrzymał również prestiżowe Logo HR Excellence in Research, nadawane przez Komisję Europejską instytucjom prowadzącym działalność badawczo-rozwojową.

Aby uzyskać Logo HR należy przejść szczegółową procedurę i spełnić określone przez Komisję Europejską warunki. Jednym z nich jest wdrożenie w Uczelni zasad Europejskiej Karty Naukowca.

Instytucje otrzymując Logo są zobowiązane także do wdrożenia „Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych”, którego zasady zapewniają przyjazne środowisko pracy naukowej oraz transparentne zasady rekrutacji pracowników naukowych.

Dokumenty te opisują prawa i obowiązki, jakim podlegają zarówno naukowcy, jak i instytucje ich zatrudniające. Oba dokumenty zwracają uwagę na potrzebę tworzenia dobrych i stabilnych warunków pracy dla uczonych na każdym etapie ich ścieżki zawodowej.

W ocenie Komisji Europejskiej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach spełnił wymagania stawiane instytucjom w zakresie wdrażania zasad Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]