7 marca w Centrum Dydaktycznym Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zorganizowano Dzień Kobiet ze zdrowiem. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Prezydent Katowic Piotr Uszok, Dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach Mieczysław Wołosz, zastępca Dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej Magdalena Biela, JM Rektor SUM prof. Przemysław Jałowiecki, Prorektor ds. Nauki prof. Jan Duława, Kanclerz SUM Bernadeta Kuraszewska.

Przez cały dzień kobiety i ich rodziny mogły skorzystać z porad specjalistów: lekarza kardiologa, ginekologa, seksuologa, specjalisty medycyny estetycznej oraz położnej, pielęgniarki, fizjoterapeuty, psychologa i dietetyka. W ramach akcji można było również wziąć udział w badaniach profilaktycznych w zakresie raka szyjki macicy i raka piersi.

Organizatorzy (Śląski Uniwersytet Medyczny i UM Katowice) zapewnili także bogaty program warsztatów dotyczących m.in. nauki samobadania piersi, badania cytologicznego, oceny wad postawy u dzieci, higieny jamy ustnej i zębów, analizy parametrów: ciśnienia tętniczego krwi, glukozy we krwi, pomiaru tkanki tłuszczowej, oceny wskaźnika BMI, profilaktyki zespołów bólowych kręgosłupa, oceny stanu psychicznego, wczesnego rozpoznawania depresji, technik relaksacji, aktywności fizycznej i wiele innych.

Dla odprężenia na Panie czekały również masaże i relaks, spotkanie z książką, a także możliwość rozwijania zainteresowań lub znalezienia nowego hobby. Można było spróbować swoich umiejętności w wyplataniu torebek, projektowaniu własnej biżuterii, skorzystać z porad stylisty, wizażysty, kosmetyczki, stylisty fryzur, braffiterki (również dla kobiet po mastektomii).

Bogaty program akcji dopełniły interesujące wykłady m.in.: blaski i cienie bycia mamą noworodka, edukacja rodziców i dzieci w wieku rozwojowym w zakresie higieny jamy ustnej oraz przyczyn próchnicy, medycyna anti-ageing , nowoczesne techniki porodowe, metody radzenia sobie ze stresem, techniki relaksacyjne.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]