Wszechnica PAU i Muzeum w Gliwicach serdecznie zapraszają na wykład prof. Franciszka Marka, b. Rektora Uniwersytetu Opolskiego.

Tytuł wykładu: „Wkład Śląska w dorobek kultury ogólnonarodowej”.
Wykład odbędzie się 22 czerwca (czwartek) o godz. 16.00 w Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a. Wstęp wolny.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]

Notka biograficzna

Prof. zw., dr hab. Franciszek Marek pochodzi z zasłużonej dla Polski rodziny śląskiej.
Jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego. W tej uczelni  uzyskał w 1964 r. stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii literatury. Habilitował się w 1973 roku na UJ w zakresie historii oświaty i kultury. Od 1954 r. pracuje w szkolnictwie akademickim – kolejno: w WSP, Uniwersytecie Opolskim, na drugim etacie w Akademii Jana Długosza w Częstochowie, a od 2002 r. w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu.
Przez 30 lat kierował  Katedrą Historii Oświaty i Wychowania, najpierw w WSP, a następnie w UO. Był pierwszym wybranym rektorem Uniwersytetu Opolskiego. Prowadził wykłady na wielu uniwersytetach europejskich i Korei Południowej. Wypromował ponad 1500 magistrów i 16 doktorów, Był przez jedną kadencję sędzia Trybunału Stanu.
Opublikował dotąd ok. 150 artykułów i 14 książek, w tym ponad 20 w języku niemieckim. Jest odważnym i cenionym obrońcą polskości Śląska. Do jego najważniejszych książek należą: Ks. Norbert Bonczyk - poeta i patriota, Opole 1957; Najdawniejsze czasopisma polskie na Śląsku, Wrocław-Warszawa 1972; Tragedia górnośląska, Opole 1989; Nieznane sąsiedztwo – Die unbekannte Nachbarschaft (O polsko-niemieckich zbliżeniach kulturowych na przestrzeni dziejów), Opole 1992; Godność, dostojeństwo i posłannictwo Uniwersytetu, Opole 1994 i 2016. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń. w tym Nagrodę Karola Miarki, Nagrodę Wojciecha Korfantego i Nagrodę Włodzimierza Pietrzaka oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Order św. Stanisława.