W dniu 25 lutego 2014 roku, na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, odbyło się spotkanie studentów kierunku analityka medyczna z Panią dr n. med. Elżbietą Puacz - Prezesem Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Organizatorami spotkania, które odbyło się w ramach zajęć fakultatywnych pt.: „Rynek pracy dla diagnosty laboratoryjnego”, realizowanych w Katedrze i Zakładzie Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej byli: prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk, prof. dr hab. n farm. Stanisław Boryczka oraz dr n. med. Katarzyna Winsz-Szczotka .

Podczas wizyty na Wydziale, Pani Prezes omówiła między innymi działania podjęte przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych, wobec planowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmian w dotychczasowym sposobie kształcenia na kierunkuanalityka medyczna oraz ułatwienia dostępu do studiów wyższych osobom dojrzałym w ramach uczenia się przez całe życie.

Uważam, że pozaformalna droga doskonalenia zawodowego nie może dotyczyć kierunków, na których kształcą się przyszli pracownicy ochrony zdrowia, a nie objętych ochroną prawa unijnego. Kierunkiem takim jest analityka medyczna, która przygotowuje studentów do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego, będącego zawodem zaufania publicznego” - postulowała Pani Prezes. „Wprowadzenie założeń projektu ustawy zniszczy dotychczasowy, cechujący się wysoką jakością - zapewnianą przez Uniwersytety Medyczne - sposób uzyskiwania kwalifikacji zawodowych”.

Pani Prezes zwróciła również uwagę na istotną rolę studentów w budowaniu rangi i prestiżu zawodu diagnosty laboratoryjnego, oraz przestrzegła przed problemami z jakimi najczęściej spotykają się podczas pełnienia swoich obowiązków zawodowych młodzi adepci tego zawodu.

mgr Adam Pudełko
doktorant w Katedrze i Zakładzie