Biblioteka Główna SUM

Biblioteka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach serdecznie zaprasza na tegoroczną Noc Muzeów, która odbędzie się dnia 20 maja 2017 r. Atrakcje przygotowane przez Bibliotekę rozpoczną się o godzinie 17.00, a zakończą o 1.00. Wydarzenia te będą częścią ogólnopolskiej akcji, której celem jest promowanie wiedzy o historii.

Biblioteka Główna SUM mieści się w zabytkowym budynku, którego architektura i interesująca przeszłość warte są bliższego poznania. W 1900 r. Hugo Grünfeld, katowicki architekt i budowniczy, wybudował tu swoją rodzinną willę. W późniejszych latach gmach pełnił funkcje biurowe, będąc siedzibą różnych banków, czego efektem są liczne przeróbki i adaptacje wnętrza. Najciekawszym miejscem jest zachowany do naszych czasów sejf z oryginalnymi pancernymi drzwiami i posadzką. Od 2001 r. budynek należy do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Program Nocy Muzeów w Bibliotece obejmie między innymi zwiedzanie budynku z przewodnikiem-bibliotekarzem, które co roku cieszy się niesłabnącym zainteresowanie. Pracownicy naukowi SUM w ramach cyklu wykładów zaprezentują interesujące tematy związane ze zdrowiem. Wystawy przygotowane przez Bibliotekę, przy współpracy ze środowiskiem akademickim, przybliżą tematykę wzornictwa w przemyśle farmaceutycznym, udziału lekarzy w  pomocy rannym górnikom kopalni „Wujek” w 1981 r., jak również społecznej/obywatelskiej działalności służby zdrowia. Ponownie będzie można „rozebrać człowieka do kości”, czyli zapoznać się z interaktywnym trójwymiarowym atlasem anatomii człowieka Visible Body.

Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych uczestników. Będą mogli spróbować zdobyć odznakę "Tropiciel bibliotecznych tajemnic", wykonać prace plastyczne pod okiem animatora-bibliotekarza czy wziąć udział w rozgrywkach gier planszowych.

W okolicach północy posłuchamy koncertu gitarowo-wokalnego oraz pozwolimy poddać się gusłom i czarom odprawianym przez wiejskie szeptuchy, zielarki, zaklinaczy…

Serdecznie zapraszamy na nasze wydarzenie. Szczegółowy program dostępny pod adresem:

Biblioteka SUM

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]