W olimpijskim stylu, po całodziennych zmaganiach egzaminacyjnych i w duchu rywalizacji fair play zakończyła się pierwsza edycja konkursu „Położna Przyszłości - Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy”. Maria Sztafińska - studentka Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach znalazła się w pierwszej piątce finalistek konkursu.

Tytuł laureatki zdobyła Monika Jańska z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W konkursie wzięło udział ponad 300 studentów położnictwa z 13 uczelni medycznych w Polsce. Celem nadrzędnym przedsięwzięcia jest promocja zawodu położnej w Polsce.

Idea olimpiady od początku spotykała się z ciepłym przyjęciem najważniejszych instytucji reprezentujących profesję położnej, między innymi Polskiego Towarzystwa Położnych (PTPoł) czy Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (NRPiP), która objęła konkurs honorowym patronatem.

Konkurs skierowany był do studentów 1 stopnia 3 roku położnictwa i miał dwuetapowy charakter. W pierwszym etapie, który odbył się 27 marca br. w 13 uczelniach medycznych jednocześnie, wyłoniono 14 laureatek (po 1 z każdej uczelni, w tym we Wrocławiu ex aequo 2 uczestniczki). Drugi etap składał się najpierw z części teoretycznej w formie testowej (60 pytań w 60 minut). Po teście wyłoniono 5 najlepszych studentek, które przeszły do ścisłego finału – egzaminu praktycznego.

Z dbałości o bezstronność i obiektywizm konkursu egzamin praktyczny odbywał się przed komisją składającą się z przedstawicieli uczelni (wybranych losowo) i doświadczonych położnych Szpitala św. Zofii w Warszawie. Wśród zadań znalazły się m. in.: wywiad z pacjentką, przeprowadzenie tzw. badania KTG oraz symulowane zadanie z fantomem noworodka. Studentki miały wykazać się również kulturą osobistą, komunikacją interpersonalną oraz estetyką wyglądu.

Tytuł Położnej Przyszłości 2017 otrzymała Monika Jańska z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, 2 miejsce zdobyła Natalia Skupińska reprezentująca Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, 3 miejsce Kinga Gajewska również z wrocławskiej uczelni. Finalistkami zostały Katarzyna Janecko z Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu oraz Maria Sztafińska ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W tegorocznej I edycji olimpiady brały udział uczelnie medyczne z: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Kielc, Krakowa, Łodzi, Opola, Poznania, Szczecina, Rzeszowa, Warszawy i Wrocław.

Gratulujemy!

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]