21 kwietnia 2017 r. odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 45-lecia Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu.

W  uroczystość udział wzięli: JM Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach --  prof. dr  hab. n. med.  Przemysław Jałowiecki, Prorektorzy: prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin- Kowalik,  prof. dr hab. n. farm. Stanisław Boryczka, Arkadiusz Chęciński oraz Anna Jedynak – Prezydent i Wiceprezydent Miasta Sosnowiec, Władysław  Szymański – JM Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, prof. dr hab. Michał Kaczmarczyk – JM Rektor Wyższej Szkoły HUMANITAS, prof. dr hab. Andrzej Plecha – JM Rektor Wyższej Szkoły Medycznej w Sosnowcu,  prof. dr hab. Barbara Kos – Prorektor ds. Nauki i Kadry Akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Dziekani i Prodziekani  Wydziałów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Wydziałów Farmaceutycznych oraz Uczelni śląskich, dr Jacek Kozakiewicz – Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, dr n. med. Piotr Brukiewicz  – Prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, gość specjalny jubileuszu – prof. Robert A. Schwarz, Redaktor Naczelny Rynku Zdrowia Wojciech Kuta, dyrektorzy szpitali klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, dyrektorzy liceów ogólnokształcących, a także studenci i pracownicy Uczelni.

Uroczystość  poprowadziła Pani prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu.

JM Rektor SUM w swoim przemówieniu wskazał, że jubileusz 45-lecia Wydziału „to ważne święto dla społeczności akademickiej naszego Uniwersytetu; święto, które stanowi podsumowanie pewnego etapu rozwoju Wydziału. Patrząc na ostatnie 45 lat nie mam wątpliwości, że Wydział nie tylko przeszedł ogromną metamorfozę, ale wręcz dokonał olbrzymiego skoku do przodu.”

Podczas jubileuszu goście mogli również obejrzeć krótki film o historii Wydziału. Został on powołany z dniem 1 lipca 1971 roku mocą Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. W początkowym okresie działalności, w latach 1971-1973, Wydział Farmaceutyczny korzystał z bazy lokalowej Katedr i Zakładów Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu-Rokitnicy. Od 1 października 1973 roku główna siedziba Wydziału Farmaceutycznego została przeniesiona do budynku przy ul. Jagiellońskiej 4 w Sosnowcu. W roku 2010 w bezpośrednim sąsiedztwie budynku przy ul. Jedności 8 rozpoczęto budowę kampusu Wydziału Farmaceutycznego pn.: „Obiekt Wydziału Farmaceutycznego w Sosnowcu – Etap II”. Uroczyste otwarcie nowo wybudowanego obiektu odbyło się w dniach 14-15 października 2013 r.

Na ręce Władz Uczelni spłynęły liczne listy gratulacyjne od osób, które nie mogły uczestniczyć w jubileuszu, za które społeczność akademicka serdecznie dziękuje.

[Przesłano przez: Justyna Skolik]