II Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2017) organizowany pod hasłem „Znacznie więcej niż medycyna“ odbędzie się w dniach 9-11 marca br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Partnerem Instytucjonalnym Kongresu jest Śląski Uniwersytet Medyczny.

Podczas pierwszych dwóch dni Kongresu zaplanowano 50 sesji panelowych, debat i prezentacji, w których udział weźmie ponad 300 prelegentów i ok. 3 tys. gości. - Kongres Wyzwań Zdrowotnych przygotowujemy z myślą o wszystkich środowiskach, których aktywność przyczynia się do poprawy stanu zdrowa społeczeństwa - mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, wydawca m.in. miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.

Kongres będzie miejscem wielu interdyscyplinarnych debat, między innymi z udziałem wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin medycyny, pielęgniarek i innych zawodów medycznych, polityków, menedżerów zarządzających placówkami medycznymi, pacjentów, prawników, ekspertów rynku medycznego, dostawców współpracujących z sektorem ochrony zdrowia.

W trakcie II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych odbędzie się m.in. kilkanaście sesji poświęconym wybranym dziedzinom medycyny, których program przygotowali wybitni specjaliści, wśród nich liczni przedstawiciele Śląskiego Uniwersytety Medycznego, zaangażowani w prace Rady Naukowej II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Sesje dotyczące diagnozowania i terapii wybranych chorób dotyczyć będą między innymi:

•  kardiologii
  •  chirurgii naczyniowej
  •  onkologii
  •  hematoonkologii
  •  diabetologii
  •  diagnostyki obrazowej i radiologii
  •  pneumonologii
  •  ortopedii
  •  okulistyki
  •  interny
  •  neurologii
  •  urologii
  •  opieki okołoporodowej

Agenda całego Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl

W trakcie kongresowych sesji nie zbraknie tematów rzadko poruszanych podczas dużych kongresów medycznych, takich jak między innymi: transkulturowość w medycynie, pacjent niepełnosprawny w gabinecie lekarskim, życie seksualne osób w trakcie terapii i po leczeniu m.in. kardiologicznym i onkologicznym.

- Podczas Kongresu chcemy mówić między innymi o seksualności, ale w ujęciu interdyscyplinarnym. To jeden z niezwykle ważnych, a zarazem dość rzadko poruszanych tematów podczas dużych kongresów medycznych - mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, Prorektor ds. rozwoju i promocji Uczelni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, ginekolog i endokrynolog biorąca udział w pracach Rady Naukowej HCC 2017.

- Będziemy dyskutować na przykład o tym, w jaki sposób młody lekarz powinien rozmawiać o życiu seksualnym swoich pacjentek i pacjentów, także po różnego rodzaju operacjach czy zabiegach. Kiedy po operacji kardiochirurgicznej można wznowić życie seksualne lub czy w ogóle można? - zaznacza prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Wskazuje, że kolejnym ważnym wyzwaniem, którego nie można pomijać na Kongresie w Katowicach jest transkulturowość w medycynie, a także pacjenci niepełnosprawni w systemie opieki medycznej. - Już teraz zapraszam więc na interdyscyplinarne sesje podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, w trakcie których znakomici specjaliści poruszą takie właśnie trudne, a z drugiej strony bardzo istotne dla pacjentów problemy - dodaje prof. Skrzypulec-Plinta.

Jedną z imprez towarzyszących Kongresowi będzie Śląski Dzień Zdrowia. 11 marca br. mieszkańcy górnośląskiej aglomeracji będą mieli okazję do bezpośrednich rozmów z wybitnymi lekarzami różnych specjalności, wysłuchania ich wykładów, skorzystania z licznych badań i konsultacji. Program Śląskiego Dnia Zdrowia przygotowany został m.in. przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

***

Pierwsza edycja Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC) odbyła się w dniach 18-20 lutego 2016 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wydarzenie zgromadziło ponad 2,5 tys. osób - przedstawicieli niemal wszystkich środowisk związanych z szeroko rozumianą ochroną zdrowia.

Gośćmi HCC byli m.in. Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności oraz Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia RP. W ocenie uczestników oraz obserwatorów Kongresu, jego pierwsza edycja stała się bezprecedensowym w skali Europy forum wielowątkowej debaty dotyczącej kluczowych zagadnień dla systemów ochrony zdrowia.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]