prof. dr hab. n. med. ZBIGNIEW GĄSIOR

Unikatowy w skali światowej zabieg polegający  na uszczelnieniu perforacji wolnej ściany lewej komory serca i  przezskórnego leczenia ciężkiej niewydolności zastawki mitralnej wykonali kardiolodzy  w SPSK nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. L. Gieca.

61-letni pacjent trafił do ośrodka ze świeżym zawałem serca. Po przeprowadzonej diagnostyce okazało się, że ma pęknięte serce wokół którego wytworzył się worek z krwią (tętniak rzekomy).
W wyniku zawału doszło również do ciężkiej niedomykalności zastawki mitralnej, dlatego pacjent wymagał natychmiastowej operacji.  Liczne obciążenia, w tym wszczepione prze kilku laty by-passy uniemożliwiły wykonanie zabiegu  kardiochirurgicznego w sposób tradycyjny.

W tych okolicznościach lekarze zdecydowali się na przeprowadzenie przezskórnego zabiegu umożliwiającego zamknięcie perforacji wolnej ściany serca  (okluder). Wykonany zabieg był jednak tylko pierwszym etapem leczenia, gdyż ciężka niewydolność zastawki mitralnej powodowała ciężki obrzęk płuc i stanowiła bezpośrednie zagrożenia życia chorego.

Drugim etapem leczenia było przeprowadzenie zabiegu MitraClip – polegającego na leczeniu wady zastawki mitralnej wady za pomocą specjalnego klipsa, rodzaju zapinki. Wprowadza się go do ujścia zastawki mitralnej poprzez układ żylny (żyłą udową, żyłą główną dolną a następnie po nakłuciu przegrody międzyprzedsionkowej do lewego przedsionka) bez konieczności otwarcia klatki piersiowej. Zapinką łączy się centralnie płatki zastawki, zmniejszając stopień jej niedomykalności.

W cały skomplikowany proces terapeutyczny zaangażowanych było wielu lekarzy, fizjoterapeutów i pielęgniarek,  w tym  lekarze z II  Oddziału Kardiologii kierowanego przez prof. dr hab. n. med. Zbigniewa Gąsiora i III Oddziału Kardiologii kierowanego przez prof. dr hab. n. med. Wojciecha Wojakowskiego.

Gratulujemy sukcesu!

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]