16 grudnia 2016 r. o godz. 13.00  w Katowicach-Ligocie  w holu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach odbyła się rocznicowa uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą  upamiętniającą wspaniałą postawę lekarzy i pozostałych pracowników służby zdrowia w organizowaniu pomocy górnikom rannym w czasie pacyfikacji strajku w KWK Wujek 16 grudnia 1981 roku. Ich postawę wspominał podczas uroczystości przewodniczący Stowarzyszenia „Solidarność i Pamięć” prof. Grzegorz Opala, który również współorganizował pomoc dla górników z Wujka.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Prorektor ds. Nauki SUM prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański,  Zastępca Dyrektora Wydziału Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Jolanta Pietrzak–Wolny, Wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun, Kapelan „Solidarności” Ks. dr Stanisław Puchała, Prodziekani Wydziału Lekarskiego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Andrzej Witek i dr hab. n. med. Marek Waluga, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr n. med. Maciej Hamankiewicz, Prezes Śląskiej Izby Lekarskiej dr n. med. Jacek Kozakiewicz, Wiceprezes Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Maria Grabowska, Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Ireneusz Ryszkiel, Zastępca Dyrektora Szpitala, Profesor Honorowy SUM — prof. Władysław Pierzchała, Doktor Honoris Causa SUM prof. Władysław Nasiłowski , Spontaniczni organizatorzy akcji ratunkowej w Kopalni: dr Urszula Wendowa, lekarze Pogotowia Ratunkowego dr Zbigniew Mazan, Rudolf Pająk i Marek Sawicki, Pani Zofia Kiera— Pielęgniarka Oddziałowa Izby Przyjęć w grudniu 81, przedstawiciele Samorządu Studenckiego, Stowarzyszenia „Solidarność i Pamięć”, Przewodnicząca Solidarności w SUM Danuta Jarosz. Podczas uroczystości odbyła się premiera filmu "Samarytanie" — o pracownikach służby zdrowia ratujących rannych górników z kopalni Wujek w 1981 r.

fot. Witold Gonera - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]