W listopadzie świętowaliśmy 40-lecie najstarszego w Polsce Oddziału Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej. Obchody przyjęły formę dwudniowego Sympozjum. Patronat honorowy nad uroczystością objęli JM Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Przemysław Jałowiecki, Prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa oraz Dyrektor SPSK nr 6 Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II Marian Kreis.

Zaproszenie Prof. Ewy Małeckiej-Tendery, aktualnego kierownika Kliniki Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej, przyjęli endokrynolodzy i diabetolodzy z całej Polski. Swoją obecnością zaszczycili nas Prorektor ds. Studiów i Studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Joanna Lewin-Kowalik, Dziekan Wydziału Lekarskiego w Katowicach prof. dr hab. Jan Zejda, Vice-Prezydent Katowic Bogumił Sobula, Prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej prof. Mieczysław Walczak, były członek Zarządu Głównego Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego prof. dr hab. Barbara Jarząb  oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego prof. Andrzej Lewiński.

Gościem Honorowym uroczystości była pani profesor Brigida Koehler, z której inicjatywy został utworzony w Katowicach pierwszy w Polsce oddział endokrynologii dziecięcej, na bazie którego powstała Klinika. Początki jego istnienia wspominała prof. Ewa Małecka-Tendera, natomiast najnowsze dzieje Kliniki przedstawiła dr hab. Aneta Gawlik. Zebrani goście byli pod wrażeniem dynamiki rozwoju oraz dorobku naukowego Kliniki, a także liczby pracowników, którzy uzyskali w niej tytuł profesora lub stopnień doktora habilitowanego.

„Polska endokrynologia i diabetologia dziecięca – nasi Nauczyciele” stała się kluczową sesją Sympozjum. Niewątpliwie najbardziej wzruszające były wspomnienia uczniów, w większości aktualnych kierowników różnych ośrodków endokrynologii dziecięcej z całej Polski. Znaczna większość Nestorów mogła z nami świętować te szczególne chwile. Obecni byli prof. Hanna Dziatkowiak z Krakowa, prof. Renata Wąsikowa z Wrocławia, prof. Barbara Rymkiewicz-Kluczyńska z Warszawy, prof. Leszek Szewczyk z Lublina oraz dr Teresa Niżankowska-Błaż z Rzeszowa. Był czas na wspomnienia ale i na wymianę doświadczeń zawodowych. Tematy wykładów wygłoszonych przez zaproszonych prelegentów okazały się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Żywa dyskusja z reguły zabierała również czas przeznaczony na krótkie przerwy. Uroczystości 40-lecia uświetnił wieczorny koncert w Sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Wszystkim Gościom dziękujemy za przybycie!

/Katedra i Klinika Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej
Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM/