3 grudnia br., w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach odbyła się uroczysta gala podsumowująca plebiscyt Dziennika Zachodniego „Hipokrates 2016” połączona z zajęciami sportowymi i akcją profilaktyczną dla mieszkańców regionu.

Od godziny 9.00 w klubie MedykGym wszyscy chętni mogli wziąć udział w bezpłatnym maratonie fitness, a dla dzieci zorganizowano taneczne mikołajki. Dodatkową atrakcją był miś Zdrowuś –maskotka SPSK nr 6 SUM Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka - który wręczył najmłodszym drobne upominki.

Od godziny 12.00 w holu przy auli im. prof. W. Zahorskiego wszyscy chętni mogli skorzystać z licznych badań i konsultacji lekarskich. Największym zainteresowaniem cieszyły się badania: cholesterolu we krwi, poziomu glukozy, spirometria oraz analiza składu ciała, a także konsultacje z zakresu m.in.  profilaktyki nietrzymania moczu, laktacji, profilaktyki nowotworów, dietetyki, zdrowego kręgosłupa, depresji jesienno-zimowej, porady ginekologiczne i ocena węzłów chłonnych u dzieci. Z zajęć fitness i porad zdrowotnych  skorzystało w sumie ok. 150 osób.

O godzinie 14.00 rozpoczęła się gala finałowa Plebiscytu „Hipokrates 2016” Dziennika Zachodniego, którego współorganizatorem był Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Gości powitali – prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta - Prorektor ds. Rozwoju i Promocji Uczelni, laureatka ubiegłorocznego „Hipokratesa” oraz Zenon Nowak - Prezes Dziennika Zachodniego.

W ramach uroczystości odbyły się „Spotkania Medyczne im. Krystyny Bochenek”,  których gościem był dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki, prof. nadzw. SUM, kierownik  Katedry Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Następnie wręczono wyróżnienia najlepszym pracownikom medycznym w regionie. Decyzją Kapituły honorowej konkursu, laureatem tegorocznego plebiscytu został prof. dr hab. n. med. Marian Zembala, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Podczas Gali wyróżnienia otrzymały także osoby wybrane w głosowaniu czytelników Dziennika Zachodniego w kategoriach: lekarz, pielęgniarka/pielęgniarz, położna/położny, fizjoterapeuta/fizjoterapeutka, ratownik medyczny oraz placówka medyczna.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]