W Rio stawali na najwyższych stopniach podium. Każdy z nich, mimo wielu przeciwności, osiągnął  sukces. Nie zrezygnowali z marzeń i postanowili zrealizować swoje pragnienia. O swojej drodze do igrzysk w Rio podczas zorganizowanego przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach spotkania „Z innego poziomu do igrzysk paraolimpijskich” opowiadali medaliści:

Milena Olszewska

Łuczniczka ma już na koncie medale igrzysk paraolimpijskich oraz mistrzostw świata i Europy. W Rio zdobyła brąz w konkurencji łuku klasycznego.

Adrian Castro

Choć uprawianie szermierki nie było dla niego łatwe, nie poddawał się i zawzięcie kontynuował swoją pasję. W 2015 roku zdobył tytuł mistrza świata. Swoją pozycję potwierdził na igrzyskach paraolimpijskich w Rio, gdzie zdobył brązowy medal w szabli.

Michał Nalewajek

Od urodzenia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe oraz ciężką niewydolność nerek. Pomimo swojej niepełnosprawności jest osobą aktywną, ambitną i wytrwałą. Te cechy pozwoliły mu na odnoszenie sukcesów sportowych, między innymi na drużynowe zdobycie trzeciego i drugiego miejsca na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio 2016 w szermierce na wózkach.

Jacek Gaworski

Karierę szermierczą rozpoczął w 1977 roku i – mimo trudnych kolei losu – kontynuuje ją do dziś. Jako pełnosprawny sportowiec Jacek Gaworski był piąty na mistrzostwach świata, potem przyszło stwardnienie rozsiane i "przesiadka" na wózek. Na paraolimpiadzie zdobył srebro.

W czwartek 24 listopada 2016 r. w zakładzie Aktywności Adaptowanej i Sportu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odbyły się warsztaty szermierki, w których wzięli udział paraolimpijczycy oraz Patrycja Haręza (szpada i szabla zawodniczka kat. B) i Daria Haręza.

Zawodnicy konkurowali ze sobą siedząc na unieruchomionych wózkach. W czasie walki są one przymocowane do platformy szermierczej. Dzięki tej stabilizacji zawodnicy znajdują się w odległości wyznaczonej przed walką.

O godzinie 15.00 w auli im. W. Zahorskiego przy ul. Medyków 18 rozpoczęło się spotkanie
ze sportowcami, w którym udział wziął również Łukasz Szeliga – były paraolimpijski narciarz alpejski, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz Krzysztof Głombowicz – sprawozdawca sportowy. Wśród zaproszonych gości byli także Anna Wandzel - Dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON oraz Magdalena Biela – Zastępca Dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Spotkanie poprowadzili:  Prorektor ds. Rozwoju i Promocji Uczelni prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta oraz Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych dr hab. nauk o zdrowiu Ryszard Plinta, prof. nadzw. SUM.

Spotkanie uświetnił pokaz tańca osób niepełnosprawnych, którzy przygotowali swój występ na zajęciach prowadzonych w ramach projektu „Od przedszkola do seniora” oraz pokaz szermierki. Imprezę zakończy koncert MIUOSH.

To już ósme z cyklu spotkań organizowanych przez Uczelnię, podczas których osoby niepełnosprawne opowiadają o swoich pasjach, osiągnięciach i doświadczeniach.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]