15-16 października 2016 roku na terenie Uniwersyteckiego Centrum  Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Ceglanej 35 w Katowicach odbyła się akcja „Różowa wstążka – badam się, więc jestem” poświęcona profilaktyce i leczeniu raka piersi i  raka szyjki macicy.

Wydarzenie to było wspólnym przedsięwzięciem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Katowice.

W sobotę, 15 października 2016 o godz. 18.30 zorganizowano „Różowy Bieg” będący wyrazem solidarności z kobietami zmagającymi się z rakiem piersi, w którym wzięło udział ok. stu biegaczy.

W niedzielę 16 października, o godzinie 10.00 odbył się  niezwykły pokaz chust w różnych wzorach i kolorach - uszytych specjalnie dla pacjentek oddziałów radioterapii i onkologii klinicznej - z udziałem znanych osób ze świata mediów, teatru i filmu.

Po pokazie rozpoczęła się akcja profilaktyczna, podczas której wszyscy chętni mogli skorzystać z porad specjalistów m.in.: lekarza onkologa, chirurga, radioterapeuty, ginekologa, seksuologa, położnej, fizjoterapeuty oraz psychologa i dietetyka. Można było również wykonać badania diagnostyczne w kierunku wykrycia nowotworu piersi po uprzedniej konsultacji lekarskiej i zgodnie z medycznymi wskazaniami oraz skonsultować się z brafitterką i perukarką.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]