Różnorodne pokazy, ciekawe eksperymenty, stoiska tematyczne, wystawy, prezentacje i wykłady ze wszystkich obszarów wiedzy – to wszystko składa się na program Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2016. Największe w regionie wydarzenie naukowe organizują śląskie uczelnie wraz z Miastem Katowice. Jego celem jest pokazanie, że nauka może być interesująca i inspirująca, a świat oglądany z jej perspektywy jest miejscem niezwykłym. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu kierowane jest zarówno do mieszkańców regionu, miłośników nauki w każdym wieku, jak i osób, które fascynację nią mają dopiero przed sobą.

Festiwal, który będzie się odbywać od 13 do 15 października 2016 roku w Katowicach, ma być swoistym świętem nauki wskazującym na to, co w nauce jest ważne, a jednocześnie ciekawe i pobudzające do dalszego myślenia. Miejscem spotkania będzie Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Naukowcy, studenci oraz popularyzatorzy nauki podzielą się swoją wiedzą, opowiedzą o ciekawych badaniach, którymi się zajmują, zaprezentują wynalazki. Uczestnicy festiwalu będą mieli możliwość między innymi: złożyć drukarkę 3D, wziąć udział w warsztatach szyfrowania i rysowania poezji na planszach komiksu, dowiedzieć się więcej na temat Robina Hearta i innych robotów medycznych, odkryć czy Szekspir czuł bluesa i po co Iron Manowi kostium. Śląsku Uniwersytet Medyczny będzie czynnie uczestniczył w tym wydarzeniu. Wśród zgłoszonych przez SUM atrakcji znalazły się:

•   Wydział Lekarski w Katowicach
    • Klinika Rehabilitacji Psychiatrycznej, dr hab. n. med.  Marek Krzystanek – Poszukiwanie modelu długiego życia.
  •   Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu
    • Katedra i Zakład Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa, dr n. farm. Barbara Bacler-Żbikowska – „Poznajemy tajemnice roślin”.
    • Zakład Technologii Postaci Leku Katedry Farmacji Stosowanej, dr n. farm. Aneta Ostróżka-Cieślik, dr n. med. Beata Sarecka-Hujar – „Zajrzyj w głąb inhalatora”.
    • Katedra i Zakład Chemii Organicznej, dr n. farm. Beata Morak-Młodawska – „Brzoza ozdoba śląskiej hałdy”.
  •   Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
    • Katedra Pielęgniarstwa, Zakład Propedeutyki Pielęgniarstwa, dr n. hum. Halina Kulik – „Przymierzamy się do starości” prezentacja skafandra geriatrycznego.
    • Katedra Pielęgniarstwa, Zakład Propedeutyki Pielęgniarstwa, dr n. hum. Halina Kulik, mgr Aneta Trzcińska – „Czyste ręce, ważna sprawa, obowiązek, nie zabawa” prezentacja higienicznego mycia rąk.
    • Katedra Pielęgniarstwa, Zakład Propedeutyki Pielęgniarstwa, dr n. hum. Halina Kulik – „Sprawdź stan swojego organizmu” pomiar składu ciała.
    • Zakład Pielęgniarstwa Pediatrycznego Katedry Pediatrii, dr n. med.  Jolanta Witanowska – Gry i zabawy dla dzieci w obszarze zdrowego stylu życia.
    • Zakład Psychologii Katedra Nauk Społecznych i Humanistycznych, mgr Agata Wons – Coach Your Stress – coaching w radzeniu sobie z codziennym stresem.
    • Zakład Psychologii Katedra Nauk Społecznych i Humanistycznych, mgr Agata Wons – Zdrowie w Twoich planach – coachingowe inspiracje do pracy nad własnym zdrowiem.
    • Zakład Psychologii Katedra Nauk Społecznych i Humanistycznych, dr n. med. Alicja Michalak – Psychologia muzyki – wpływ muzyki na stan psychiczny.
    • Zakład Psychologii Katedra Nauk Społecznych i Humanistycznych, dr n. med.  Alicja Michalak – Program Redukcji Stresu oparty na Mindfulness, wg J. Kabat-Zinn – zastosowanie w zdrowiu i chorobie.
    • Katedra i Klinika Kardiologii, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gąsior – prezentacja wykładu „Zwężenie zastawki aortalnej – nowe możliwości leczenia”.
    • Katedra i Klinika Kardiologii, dr hab. n. med. Józefa Dąbek – prezentacja wykładu „Czy wiesz, co możesz zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca?”
    • Katedra i Klinika Kardiologii, dr n. med. Maciej Haberka, lek. Miłosz Matyja – Pierwsza pomoc przedmedyczna – zasady postępowania i najczęstsze błędy.
    • Zakład Propedeutyki Położnictwa Katedry Zdrowia Kobiety, dr n. o zdr. Mariola Czajkowska – warsztaty edukacyjne, mini szkoła rodzenia.
  •   Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu:
    • Dodatki do żywności
    • Psychologia na talerzu  -
    • Warsztat z psychologii

Istotną częścią wydarzenia będzie XII Śląski Studencki Festiwal Nauki – impreza kulturalno-naukowa organizowana przez studentów z pięciu śląskich uczelni. Swoje dokonania naukowe i pasje młodzi naukowcy zaprezentują 13 października na katowickim rynku. Wśród tegorocznych propozycji znalazły się między innymi degustacja „Mam w kuchni robaki”, zawody w lataniu dronem czy Open Stage – największy pokaz talentów na Śląsku.

Daty, które warto zapamiętać:

• 13.10.2016 r., katowicki rynek – XII Śląski Studencki Festiwal Nauki,
  • 14–15.10.2016 r., Międzynarodowe Centrum Kongresowe – Śląski Festiwal Nauki Katowice 2016 oraz XII Śląski Studencki Festiwal Nauki.
  • Śląski Studencki Festiwal Nauki 2016 jest finansowany w ramach umowy 833/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.slaskifestiwalnauki.pl

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]