W dniu 30 września 2016 r. zabrzmiało uroczyste Gaudeamus, inaugurując rok akademicki 2016/2017 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Na uroczystość przybyli m.in.: Wicemarszałek Sejmu RP Barbara Dolniak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Tombarkiewicz, śląscy parlamentarzyści Poseł Ewa Malik oraz Poseł Jerzy Polaczek, Wicewojewoda Śląski Mariusz Trepka, Wiceprezydenci miast: Zabrza – Krzysztof Lewandowski, Katowic – Bogumił Sobula, Bytomia – Robert Dederko, Biskup Pomocniczy Metropolity Katowickiego Adam Wodarczyk, przedstawiciele władz uczelni śląskich: JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych – prof. Antoni Cygan, JM Rektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. Wojciecha Korfantego – prof. Krzysztof Szaflarski, Prorektor ds. Edukacji i Internacjonalizacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach – prof. Sławomir Smyczek, Prorektor ds. Badań Naukowych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – prof. Andrzej Noras, Prorektor ds. Nauki Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach – prof. Andrzej Małecki, Prorektor ds. Studenckich i Współpracy Międzynarodowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – prof. Jacek Glenc, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej – prof. Rafał Bobiński, Doktor Honoris Causa prof. Mieczysław Chorąży, Profesorowie Honorowi Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Grzegorz Opala i prof. Władysław Pierzchała, Dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia – Katarzyna Chmielewska, Dyrektor Wydziału Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach – Jolanta Czaplińska-Jaszczurowska, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej dr Jacek Kozakiewicz, Prezes Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych mgr Anna Janik, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Katowicach Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach – Tadeusz Donocik, Dyrektor i Zastępca Dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach  Mieczysław Wołosz i  Magdalena Biela, Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej – st. bryg. Jeremi Szczygłowski, Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Katowicach – insp. Jarosław Gałuszka, reprezentant Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego – prof. Andrzej Więcek, Dyrektor Naczelnego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach – dr Stanisław Dyląg, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia – Piotr Nowak, Duszpasterz Akademicki – ks. Damian Copek, Redaktor Naczelny Rynku Zdrowia – Wojciech Kuta, Dyrektor Oddziału Regionalnego PZU Życie SA i PZU SA – Roman Kucharczyk wraz z zespołem współpracowników, Dyrektor Biura Poselskiego Poseł na Sejm RP Barbary Dolniak – Bożena Łapaj, Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm Grzegorza Tobiszowskiego – Anna Horodyńska, Prezes Akademickiego Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej,  dyrektorzy szpitali klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, dyrektorzy szpitali, w których posadowione są jednostki Uczelni  oraz innych  instytucji, z którymi Uczelnia współpracuje, dyrektorzy  Liceów Ogólnokształcących oraz studenci i pracownicy Uczelni.

JM Rektor SUM w swoim przemówieniu powiedział, że nauka wymaga pasji odkrywcy, i taką pasję prezentuje wielu wychowanków SUM, którzy pozostali w Uczelni, jak i rozjechali się po świecie. „Warto być naukowcem, nie ze względu na możliwość uzyskania wyższych zarobków, bo to często nie jest możliwe, ale z powodu niepowtarzalnego uczucia satysfakcji z czegoś nowego, czemu towarzyszy przyspieszone bicie serca – jeżeli znajdzie się dotychczas nieznaną formułę leku, metodę diagnostyczną lub sposób leczenia.”

JM Rektor SUM wspomniał o potrzebie stworzenia spójnego wizerunku Uniwersytetu, która stała się przyczynkiem do podjęcia decyzji o zmianie herbu, logo, sztandaru i pieczęci Uczelni, o integracji wizerunkowej pomiędzy Uczelnią i jej Szpitalami Klinicznymi oraz Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej.

Po wystąpieniach zaproszonych gości nastąpił moment immatrykulacji. Uroczyste ślubowanie w imieniu wszystkich nowo przyjętych studentów złożyli ich przedstawiciele z poszczególnych Wydziałów. Następnie głos zabrała Przewodnicząca Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego Joanna Smolarczyk.

CEREMONIA NADANIA TYTUŁU PROFESORA HONOROWEGO SUM

Kolejnym punktem uroczystości była ceremonia nadania tytułu  Profesora Honorowego SUM prof. dr. hab. n. med. Waldemarowi Jańcowi. Z wnioskiem o nadanie tytułu Profesora Honorowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Panu Profesorowi wystąpili: prof. Krystyna Olczyk, prof. Ewa Buszman, prof. Ewa Obuchowicz.

W imieniu wnioskodawców laudację wygłosiła prof. Krystyna Olczyk. Następnie Prorektor ds. Kształcenia Podyplomowego i Ustawicznego prof. Stanisław Boryczka odczytał treść dyplomu, a JM Rektor SUM dokonał aktu nadania tytułu Profesora Honorowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach  Panu prof. Waldemarowi Jańcowi. Po ceremonii do zebranych zwróciła  się dr Maria Gajecka-Bożek dziękując za uhonorowanie tytułem Profesora Honorowego.

Uroczystość rozpoczęcia nowego roku akademickiego zakończył wykład inauguracyjny prof. Waldemara Jańca pt. „Leki sieroce”.

Na ręce JM Rektora SUM spłynęły liczne listy gratulacyjne od osób, które nie mogły uczestniczyć w uroczystości Inauguracji Roku Akademickiego 2016/2017, za które społeczność akademicka serdecznie dziękuje.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]