Diamentowy Grant logotyp

Rafał Reguła – student VI  roku kierunku lekarskiego  Wydziału Lekarskiego z Oddziałem  Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu SUM został laureatem konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Diamentowy Grant. Nagrodzony projekt to: „Ocena przydatności technologii druku 3D
w planowaniu zabiegów przezskórnego zamknięcia uszka lewego przedsionka przy użyciu okludera Amplatzer Amulet”.

Projekt będzie realizowany w III Katedrze i Oddziale Klinicznym Kardiologii Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu SUM. Wysokość dofinansowania wynosi 172 700 zł.

Projekt ma na celu ocenę przydatności spersonalizowanych modeli 3D w zabiegach zamykania uszka lewego przedsionka przy użyciu okludera Amplatzer Amulet. Zabiegi tego typu są coraz częściej wykonywane u chorych z migotaniem przedsionków, u których terapia przeciwkrzepliwa jest nieskuteczna bądź obarczona dużym ryzykiem powikłań krwotocznych. Ze względu na różnorodną anatomię lewego przedsionka, spersonalizowane modele 3D maja szansę ułatwić planowanie procedury oraz dobór odpowiedniego rozmiaru okludera. Do projektu zostanie włączonych 40 chorych, kwalifikowanych do zabiegu przezskórnego zamknięcia uszka lewego przedsionka . Chorzy zostaną podzieleni na dwie, 20-osobowe grupy – badaną i kontrolną. W grupie badanej u chorych na podstawie badania TK zostaną przygotowane spersonalizowane modele 3D, wykorzystane później do planowania zabiegu. U chorych w grupie kontrolnej zostaną wykonane takie same badania obrazowe, jednak bez wykonania modelu 3D. Obie grupy zostaną porównane pod względem parametrów okołozabiegowych oraz pod względem niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Gratulujemy!

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]